Gdy wybieramy zabawki, to warto sobie zdawać sobie pytanie podstawowe: co one wniosą do życia oraz rozwoju naszego dziecka? Zaraz po tym warto przeanalizować, czy wykorzystać ją można na bardzo wiele sposobów. Czy wspomogą one kreatywność dziecka, czy po zabawie półgodzinnej wylądują w kącie? Warto postawić na woreczki sensoryczne.
Wielofunkcyjna zabawka
Z całą pewnością zabawką wielofunkcyjną, która pobudza wszelkie zmysły są woreczki sensoryczne. Wspierają one sam rozwój sensorycznej integracji, która polega na niczym innym jak na organizacji zmysłowych wrażeń, które napływają przez receptory. Kiedy mózg informację otrzymuje z wielu źródeł, dokonać mus rozpoznania, interpretacji oraz posegregowania, po czym tworzą reakcję, która jest odpowiednia do sytuacji. Poprzez wspomaganie rozwoju dziecka poprzez integrację sensorycznych wrażeń, ułatwiamy mu zrozumienie lepsze otaczającego je świata, a także łatwiejsze i bezpieczniejsze funkcjonowanie w nim. Kolejną zaletą niewątpliwą woreczków jest sam fakt, że możemy je samemu uszyć, niewielkim finansowym nakładem, nie zajmują także wiele miejsca w dziecięcym pokoju.
Jak uszyć sensoryczne woreczki?
Najlepiej powinniśmy znaleźć skrawki materiału, które zalegają w domu oraz wyciąć z nich geometryczne figury. Kształty okrągłe odrysować najlepiej od kubków bądź też miseczek na zupę, a kwadraty z szablonu tekturowego. Następnie należy zszyć dwie części materiału oraz zostawić otwór, przez który się wsypuje wypełniacz. Woreczka nie wypychamy ciasno, zostawiamy troszkę luzu, tak aby był on plastyczny, ale nie za ciężki. Warto zrobić zarówno mniejsze kwadraty, jak i także większe. Woreczki wypełniamy materiałami sypkimi, przeszukać najlepiej będzie kuchenne szafki. Sprawdzają się świetnie pestki, nasiona, kasze, ryż, soczewica, groch czy też fasola.
Woreczki z pestkami wiśni mają zastosowanie dodatkowe – można podgrzanych używać jako termiczny okład, a schłodzone w zamrażalniku się przydadzą do obniżenia gorączki. Jeśli mamy pewien talent krawiecki, możemy uszyć duży worek, który jest przeznaczony na inne – te mniejsze. Ich sprzątnięcie po zabawie do miejsca specjalnego uczy nie tylko dyscypliny oraz utrzymania porządku. Nie będzie także problemy z poszukiwaniami woreczków pośród innych zabawek. Jeśli nie posiadamy maszyny do szycia mamy alternatywę. Po prostu możemy zrobić ich w wersji prostszej. Na kawałek materiału należy wsypać wypełnienie oraz związujemy bardzo mocno, wychodzić coś na sam kształt tobołka. Nie można jednak go wykorzystać do wszystkich zabaw oraz nie jest zdecydowanie polecany dla dzieci najmłodszych.