Torbiele Bakera są także zwane cystą Bakera czy też torbielami dołu podkolanowego. Tworzą się one bezpośrednio pod kolanami i można je łatwo wyczuć w palpacyjnym badaniu. Nie stwarzają one bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, ale mogą uszkadzać z czasem nerwy czy też naczynia krwionośne, dlatego wymagają obejrzenia przez lekarza.
Przyczyny
Torbiele Bakera pojawiają się najczęściej na skutek zbyt dużej ilości stawowego płynu, który znajduje się w stawowej jamie. Torbiel może także powstać w wyniku stanu zapalnego, urazu bądź przewlekłej choroby, która atakuje układ kostny i stawowy. Na to schorzenie najbardziej narażeni są sportowcy oraz także osoby ze sporą nadwagą, które są mało aktywne pod względem ruchowym. W grupie ryzyka znajdują się również dzieci między czwartym, a siódmym rokiem życia oraz osoby dorosłe od trzydziestego piątego do siedemdziesiątego roku życia.
Torbiel może mieć postać podstawową bądź wtórną. Postać podstawowa rozwija się w stawach kolanowych zdrowych. Nazywana jest ona idiopatyczną cystą Bakera. Płyn z samego wnętrza stawu przedostaje się do podkolanowej kaletki oraz tworzy się tym samym torbiel. Postać wtórna z kolei rozwija się w kolanie, które dotknięte jest zapaleniem stawów czy też nawet uszkodzeniem chrząstki. Tego rodzaju cysta jest nazywana także drugorzędną cystą.
Objawy oraz leczenie
Pierwszym oraz podstawowym objawem torbieli Bakera jest wyczuwalny guzek pod kolanem. Skóra wokół miejsca tego może być zaczerwieniona oraz ciepła nienaturalnie. W co po niektórych przypadkach dochodzić może do obrzęku oraz także do poczucia dyskomfortu podczas prób zginania kolana. W stadium późniejszym choroby pojawić się także może drętwienie kończyny czy też zaburzenie czucia. Gdy wyleje się zawartość cysty do tkanek sąsiadujących odczuwamy drętwienie także w samej łydce. Badaniem podstawowym, które ma na celu diagnozowanie schorzenia tego jest badanie USG. Leczenie torbielą zależy także od jego zaawansowania oraz także dolegliwości. Zdarza się także tak, że torbiel po prostu znika czy też dolegliwości towarzyszące są minimalne i lekarz nawet nie zaleci farmakologii.
Często leczenie możemy zwalczyć naturalnymi sposobami. Ważne jest kontrolowanie wagi oraz odciążenie stawów. Dolegliwości łagodne wyciszyć można przy pomocy specjalnych opasek uciskowych oraz także oszczędzanie kończyny. Warto także oddać się w ręce fizjoterapeuty doświadczonego. Na pewno nam pomoże. Bardzo ważne jest, aby zacząć coś robić. W innym wypadku ból może być nie do zniesienia.