Imieniny weszły na dobre do polskiej tradycji. Choć mają swoje źródło w religii katolickiej – są powiązane z konkretnymi świętymi lub błogosławionymi, którym przypisane są dane dni w roku – świętować mogą wszyscy niezależnie od przekonań. No, prawie wszyscy – sprawdź, kto czeka na wzruszające życzenia imieninowe, a dla kogo zapis imienia w kalendarzu nie ma znaczenia.
Nawet jeśli w Twojej rodzinie nie pielęgnuje się zwyczaju ich obchodzenia, pewnie miałaś okazję brać udział w świętowaniu czyichś imienin. Dlaczego dla jednych to ważna tradycja, a dla innych zupełnie nieistotna? Jak złożyć najpiękniejsze życzenia imieninowe i co podarować solenizantowi?
W jakich krajach obchodzi się imieniny?
Nie cały Świat zna imieniny. Życzenia składają sobie Polacy, Bułgarzy, Grecy, Czesi, Ukraińcy, Węgrzy, Łotysze, Rosjanie. Imieniny znane są mieszkańcom katolickich regionów Niemiec – np. Bawarii. Celebruje się je również w Szwecji.
Jednak nie wszyscy Polacy obchodzą to święto. Wyjątek stanowią dwa regiony: Śląsk i Kaszuby. Mylące może być huczne obchodzenie Barbórki na Górnym Śląsku, ale tego dnia Ślązacy nie obchodzą imienin Barbary – jest to dla nich święto o charakterze religijnym.
Jak złożyć wzruszające życzenia imieninowe?
Jeśli wiesz, że bliska Ci osoba ma niedługo imieniny i jest to dla niej okazja do świętowania, zastanów się nad dwoma rzeczami: odpowiednim prezentem oraz pięknymi życzeniami.
Imieniny – życzenia możesz złożyć osobiście
Zanim spotkasz się z solenizantem, pomyśl, kim jest, na czym mu zależy i jak wygląda Wasza relacja. Zastanów się nad tymi kwestiami, by nie popełnić gafy. Nietaktem będzie poruszenie przy okazji składania życzeń tematów drażliwych, trudnych. Jeśli nie znasz czyjejś historii, składając życzenia imieninowe staraj się nie poruszać spraw prywatnych i delikatnych.
Imieninowe kartki okolicznościowe
Aby na spokojnie zastanowić się nad życzeniami imieninowymi, wypisz kartkę okolicznościową. Wybierz piękną kartkę, dołącz ją do prezentu lub – jeśli nie spotykasz się z solenizantem na żywo – wyślij pocztą. Ten tradycyjny gest bez wątpienia zostanie w obecnych czasach doceniony.
Jeśli jednak nie znasz solenizanta zbyt dobrze lub z pisaniem od serca Ci nie po drodze, wspomóż się pięknymi rymowanymi życzeniami imieninowymi. Możesz wybrać dłuższy lub krótszy wierszyk z życzeniami, który najbardziej pasuje Ci do danej osoby, dodać kilka słów od siebie i całość schować w pięknej kopercie.
Co podarować na imieniny?
Prezent dla solenizanta to kolejny temat, nad którym warto się pochylić. Są ludzie, którzy imieniny obchodzą hucznie, a urodzin nie świętują. Wybierz dla nich wyjątkowy prezent – szczególnie, jeśli to jedyna okazja, podczas której obdarowujesz daną osobę.
Jeśli jednak solenizant celebruje zarówno imieniny, jak i urodziny, prezent może być symboliczny. Postaw na piękne kwiaty, słodką bombonierkę lub zaproś solenizanta na imieninową kawę.
To, w jaki sposób świętuje się imieniny zależy zarówno od miejsca zamieszkania, jak i rodzinnych tradycji. Jeśli nigdy nie świętowałaś imienin, a chciałabyś, nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć przy najbliższej okazji. Wszystkiego najlepszego!