Czym jest przezierność karkowa?

Przezierność karkowa jest bardzo ważnym badaniem, które się wykonuje u każdej kobiety w ciąży. Badanie to wykonywana jest w czasie badań obowiązkowych USG. Jednak się okazuje, że większość kobiet kompletnie nie wie co to za badanie. Zatem o czym wynik przezierności karkowej świadczy? Na czym to badanie polega?

Skuteczność

Przezierność karkowa jest badaniem, która ginekologowi pozwala na ocenę samego zbiorniczka płynu, który się znajduje na karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz na przykład może zdiagnozować z bardzo dużą precyzją różnego rodzaju wady genetyczne. Na przykład zespół Downa zidentyfikować możemy aż w siedemdziesięciu pięciu procentach.

Bardzo ważne jest to, że badanie jest bezpieczne nie tylko dla dziecka, ale także dla matki. Badanie jest całkowicie nieinwazyjne.

Wskazania do badania

Badanie przezierności karkowej wykonywane jest podczas USG. Jednak należy przeprowadzić w jasno określonym czasie, a więc pomiędzy 11 a 13 tygodniem ciąży oraz 6 dniem ciąży. Jest to istotne, ponieważ w okresie tym długość ciemieniowa oraz siedzeniowa płodu wynosi pomiędzy 45 a 84 milimetrów. Jeśli ocenić chcemy wcześniej bądź później przezierność karkową, to badanie może być już niestety mało wiarygodne.

Ważne jest także to, aby badanie wykonał przeszkolony odpowiednio od tego lekarz. Istotna także jest jakość sprzętu USG wykorzystanego do pomiarów. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ przezierność karkowa wykonana powinna być wykonana nawet z dokładnością do 0,1 mm. Badanie się wykonuje w czasie USG 2D.

Przebieg badania

Przezierność karkowa wykonuje się podczas badania USG wykonywanego przez brzuch kobiety w ciąży. Badanie to jest niezwykle dokładne oraz szczegółowe. Warto się poddać temu badaniu. Nie należy mieć żadnych obaw. Kobiety powinny mięć tę świadomość.

Na podstawie tychże parametrów oraz wieku przyszłej mamy, ginekolog może ocenić ryzyko wystąpienia przeróżnych wad genetycznych. Jeśli taka ocena nie jest w ogóle możliwa, ponieważ lekarz nie posiada kwalifikacji odpowiednich, wartość karkowej przezierności jest oczywiście podawana w milimetrach.

Ile kosztuje to badanie?

Badanie to można wykonać zarówno prywatnie, jak i także w ramach ubezpieczenia Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli zamierzamy wykonać badanie prywatnie, to będzie ono nas kosztowało około 150 do maksymalnie 200 złotych. Pamiętajmy, że aby wykonać to badanie to nie potrzebujemy kompletnie żadnego skierowania. U kobiet powyżej trzydziestego piątego roku życia karkowa przezierność jest refundowana.