Czym jest promiskuityzm?

Promiskuityzm jest częstym zamienieniem seksualnym partnerów, tak zwane przygody na jedną czy też na kilka nocy. Oczywiście bez prób zbudowania emocjonalnej relacji bądź związku. Promiskuityzm przedstawiany jest często w serialach oraz w filmach, gdzie się spotyka z różnego rodzaju reakcjami ze strony samego społeczeństwa. Co musimy wiedzieć o promiskuityzmie?

Definicja

Promiskuityzm oznacza nic innego jak kontakty seksualne z przypadkowymi oraz bardzo często wymienianymi partnerami. Są to całkowicie pozbawione uczuć kontaktu oraz służą one jedynie zaspokojeniu seksualnych potrzeb bez zawierania związku bądź też głębszych relacji.

Najczęściej promiskuityzm występuje u singli, ale także w otwartych związkach. Tego typu kontakty mogą być bezpośrednio związane z uzależnieniem od seksu czy też z psychicznymi zaburzeniami.

Jakie są przyczyny promiskuityzmu?

Wśród czynników, które mogą prowadzić właśnie do promiskuityzmu zalicza się: chęć sprawdzenia się, chęć odzyskania seksualności, bardzo wysokie libido, strach przez związkiem, chęć zemsty za miłosne zawody, problem z okazywaniem uczuć, traumy z przeszłości, nieudane seksualne doświadczenia, trudności ze stresem, emocjonalna niedojrzałość czy też zaniżona samoocena.

Co po niektórzy badacze są zdania, że właśnie promiskuityzm okazać się może sposobem na sprawdzenie siebie w łóżku oraz zdobycie znacznie większej pewności siebie. Zdarza się bardzo często, że mężczyźni po prostu podejmują wyzwania ze sobą samym, aby się spotkać z kobietami przeróżnych narodowości oraz w różnym wieku.

Niektórzy racjonalizują seks z przeróżnymi osobami jako poszukiwania partnerki bądź partnera wymarzonej. Znacznie częściej promiskuityzm jest formą ucieczki od problemów codziennych, tram z przeszłości czy też nadmiaru seksu.

Promiskuityzm u kobiet oraz u mężczyzn

Niestety samo postrzeganie promiskuityzmu znacznie się różni zależne od konkretnej płci. Kobiety, które podejmują bardzo częste seksualne kontakty odbierane są negatywnie oraz przypisuje się im zaburzenia wielorakie, na przykład uzależnienia od seksu.

Z kolei mężczyźni, który zmieniają regularnie partnerki rzadko się spotykają z krytyką społeczeństwa. Co więcej cieszą się uznaniem za spore doświadczenie oraz możliwość nawet udzielania rad.

Kobiety bardzo często słyszą wiele obraźliwych oraz wulgarnych słów, a ich otoczenie wykazuje zupełnie niezrozumienie dla uprawiania seksu bez zawierania głębszych emocjonalnych relacji. Pomimo seksualnej rewolucji promiskuityzm u kobiet nadal jest przez wiele osób odbierany jako powód do poczucia wstydu oraz dowód na pozbycie się moralnych zasad.