Objaw Goldflama jest jednym z badań podstawowych, które wchodzą w skład internistycznej oceny pacjenta. Badanie to jest nieinwazyjne, trwa dosłownie chwilkę oraz daje dosyć przesiewowy oraz miarodajny wynik. Obecność tego objawu świadczy o patologii w obrębie nerek, jednak na pewno nie wskazuje na żadną jedną konkretną chorobę. Stwierdzenie tego objawy stanowi tak naprawdę wskazanie do diagnostyki dalszej.
Definicja
Objaw Goldflama jest jednym z badań podstawowym, które wchodzi w skład tak zwanego protokoły internistycznego badania każdego z pacjenta, zarówno w atmosferycznych warunkach, jak i także w warunkach szpitalnych. Badanie to ocenia bolesność po zastosowaniu mechanicznego bodźca w postaci uderzenia czy też może to być wstrząśnięcie tejże okolicy.
Jeśli podczas wykonania badania się pojawi ból, to taką sytuację określamy jako właśnie dodatni objaw Goldflama. Objaw ten świadczy o patologii w obrębie nerki. Badanie to jednak nie wskazuje choroby konkretnej, ponieważ samych przyczyn objawu dodatniego Goldflama może być naprawdę wiele. Zatem obecność bólu stanowić powinna wskazanie do diagnostyki poszerzonej, która obejmuje badanie moczu, USG nerek oraz badania laboratoryjne z krwi.
Nazwa badania wzięła się od nazwiska neurologia polskiego Samuela Goldflama, który badał w ten sposób pacjentów swoich, którzy się skarżą na ból w części dolnej pleców.
Technika wykonywania
A jak w ogóle sprawdzić objaw Goldflama? Tak naprawdę to przeprowadzenie badania jest dosyć proste oraz trwa chwilę , nie jest zalecany, aby się badać samemu lub też przez osoby niewykwalifikowane, gdyż to niesie spore ryzyko wykonania błędnego czy też interpretacji błędnej.
Do badania w lekarskich gabinecie pacjent jest goły od passa po samą górę. W pierwszej kolejności jest oceniana skóra lędźwiowej okolicy oczywiście w rzucie nerek. Następnie lekarz przykłada dłoń rozwartą do skóry pacjenta w okolicy kąta kręgosłupa oraz żeber, druga dłoń jest złożona w pięść i wykonuje uderzenie w leżącą dłoń na plecach chorej osoby. Wywołuje to wstrząśnienie przednerkowej okolicy. Badanie to się wykonuje zarówno po prawej, jak i także po lewej stronie ciała. W fizjologicznych warunkach u pacjenta nie powinna wystąpić absolutnie żadna reakcja, ponieważ nie powinien czuć żadnego bólu. Wynik badania jest nazywany objawem Goldflama ujemnym obustronnie. W przypadku patologii w obrębie samych nerek badanie wywołuje bólowe dolegliwości. Mówimy wówczas o objawach Goldflama jednostronnie czy też obustronnie. Wynik pozytywny badania jest odpowiednim wskazaniem do rozpoczęcia diagnostyki dalszej.