Czym jest mizofonia?

Nie da się ukryć, że w codziennym życiu otacza nas sporo dźwięków. Większość osób nie zwraca na nie uwagi. Dźwięki, które towarzyszą jedzeniu, oddychaniu oraz przełykaniu – odgłosy te mogą być naprawdę nieprzyjemne, jednak dla odsetka niewielkiego społeczeństwa są one uciążliwe. Mogą spowodować zdenerwowanie, a niejednokrotnie doprowadzają nas do furii. Chrapanie partnera, szczekający pies czy też pociąganie nosem dla wielu osób stanowi napięcie oraz fizyczny ból. Osoby te zmagają się z chorobą jaką jest mizofonia.

Definicja

Mizofonia to przypadłość, podczas której odbiera się niektóre dźwięki ze sporą wrażliwością. Zaburzenie to pierwszy raz zostało opisane w publikacji naukowej w 2000 roku. Najczęściej mizofonia objawia się w dzieciństwie. Powoduje reakcje somatyczne oraz psychiczne na co po niektóre dźwięki, których spektrum nasila się wraz z wiekiem. Mizofonia może być do tego stopnia uciążliwa, że osoby dotknięte nią często rezygnują z wychodzenia w publiczne miejsca, a także korzystania z relaksowania się na łonie natury. W relacjach z osobami bliskimi pojawić się mogą spore problemy.

Przyczyny mizofonii

Najnowsze badania, które zostały przeprowadzone na przyczynami pojawienia się mizofonii przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle. Polegały one na badaniu grupy osób za pomocą rezonansu magnetycznego oraz sprawdzeniu reakcji ich mózgu na wszelkie określone dźwięki.

Osobom badanom zostały odtworzone neutralne dźwięki oraz dźwięki nieprzyjemne. U osób badanych stwierdzone zostały reakcje somatyczne na stres, który był wywoływany danymi dźwiękami. Mowa o poceniu się przyspieszonym tętnie oraz pracy serca. Badanie rezonansu magnetycznego wykazały wszelkie reakcje mózgu, a tak naprawdę jego części, które są odpowiedzialne za emocje. U osób, które cierpią na mizofonię zostały zaobserwowane różnice w czołowym płacie pomiędzy półkulami mózgu względem osób, które tą przypadłością nie zostały dotknięcie.

W mózgach badanych, u których stwierdzono tę przypadłość, występują również różnice w reakcjach czołowego płata, w porównaniu z mózgiem „standardowym” oraz niestety także zaburzenia połączeń pomiędzy korą wyspy z hipokampem czy też jądrami migdałowatymi. Wyspa jest odpowiedzialna z mózgiem za przetwarzanie oraz także rozumienie „emocji”. Z kolei hipokamp jest odpowiedzialny za pamięć. Jądra migdałowate odpowiadają za przechowywanie wszelkich wspomnieć. Oznacza to nic innego jak to, że mizofonia jest powodowana poprzez zaburzenie reakcji mózgu związanej bezpośrednio z odtwarzaniem wspomnień.