Czym jest jonofereza?

W swojej pracy fizjoterapeuci poza technikami manualnymi oraz tradycyjnymi posługują się również leczeniem ruchowym, a którym wykorzystywane są bodźce fizyczne, które występują w przyrodzie naturalnie, bądź wytwarzane przez urządzenie do tego specjalnie przeznaczone. Jedną z popularnych metod fizykoterapii jest tak zwana elektroterapia. Jej specjalną odmianą jest jonofereza.

Na czym polega zabieg jonoferezy?

Jonofereza to zabieg, w którym wykorzystywany jest uporządkowany ruch elektrycznego ładunku w postaci stałego elektrycznego prądu. Przepływ prądu uzyskiwany jest poprzez przyłożenie dwóch elektrod naprzeciwko sobie. Jednak jest katodą, a druga anodą. Przepływ prądu pomiędzy nimi odbywa się bez żadnej przerwy z natężeniem określonym.

Poza działaniem prądu na tkanki ciała, skórę pacjenta smarujemy roztworami czy też żelami z leczniczymi substancjami. Sam przepływ prądu pozwala nam na prowadzenie większych dawek poszczególnych leków bezpośrednio do miejsca, które wymaga leczenia. Do stosowanych leków w zabiegach jonoferazy należą wszelkie środki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.

Przed zabiegiem

Należy przed zabiegiem umyć dokładnie skórę ciała w miejscu, które jest poddawane jonoforezie, nawet ilość niewielka nałożonych wcześniej kremów czy też maści zaburzyć może proces przedostawania się leku do samego wnętrza tkanek. Na miejsce w ten sposób przygotowane fizjoterapeuta nakłada maść bądź żel z lekiem odpowiednim oraz przykryje gazikiem. Przyklejane są następnie elektrody, które między sobą przewodzą prąd elektryczny. Czas zabiegu mieści się w granicach pomiędzy dziesięć a dwadzieścia minut, jednak w wielu przypadkach jest konieczne jego powtarzanie, a czasem nawet i do piętnastu razy.

Przeciwwskazania do jonoforezy

Przeciwwskazaniami do elektroterapii dzielmy na miejscowe oraz ogólne. Do przeciwwskazań ogólnych jonoforezy należy: ciążą, nowotwory, ostre stany zapalane z gorączką, gruźlica, wszczepiony rozrusznik serca, metalowe części ciała wewnątrz pacjenta oraz zakrzepy bądź zakrzepowe zapalenie żył.

Do przeciwwskazań miejscowych zalicza się występujące: uszkodzenia i owrzodzenia skóry, zaburzenia czucia, stany ropne zapalne skóry oraz tkanek miękkich w okolicach zabiegu.

Poza tym przed samym rozpoczęciem zabiegu musimy się upewnić czy pacjent przypadkiem nie ma uczulenia na aktywne składniki podawanych leków w celu uniknięcia reakcji niechcianej nadwrażliwości ze wszelkimi jej ubocznymi skutkami razem z anafilaktycznych wstrząsem włącznie. Przekonajmy się czy możemy poddać się temu zabiegowi.