Czym jest hipotrofia płodu?

Hipotrofia płodu jest mniejszym rozmiarem płodu, niż normalnie. Pomimo, że może to się nie wydawać takie ważne, to jest to stan bardzo groźny dla dziecka oraz dla jego rozwoju dalszego. Może być chociażby przyczyną płodu niedotlenionego. Dzieci właśnie z hipotrofią mają bardzo często także niską urodzeniową masę. Wiąże się to ze sporym ryzykiem komplikacji również po porodzie. Dzieci małe zwykle już pozostają nieco mniejsze oraz także drobniejsze przez całe życie.

Definicja

Hipotrofia płodu polega na niczym innym jak na zbyt małych rozmiarach dziecka. Tylko niewielka grupa dzieci z tym schodzeniem jest po prostu mniejsza i się nie wiąże to z żadnymi chorobami, zaburzeniami czy też wadami u dziecka. Zależnie od tego, kiedy u dziecka wystąpi hipotrofia, ma całkiem inną postać. Do dwudziestego tygodnia ciąży hipotrofia oznacza, że płód jest zbyt mały. Wówczas mamy do czynienia z hipotrofią symetryczną. Po dwudziestym tygodniu ciąży pojawia się już asymetryczna hipotrofia. Polega na tym, że tyko sam obwód brzucha dziecka jest za mały w  stosunku do normy. Rączki, główka oraz nóżki się mieszczą jak najbardziej w normie.

Hipotrofia zazwyczaj jest wykrywana podczas USG płodu. Poza tym stosujemy także badania poziomu poszczególnych hormonów. Głównie chodzi o laktogen łożyskowy oraz estriol.

Jakie są przyczyny hipotrofii płodu?

Przyczyn hipotrofii u płodu jest kilka. Mogą to być chociażby stosowane niektóre leki podczas ciąży. Mowa tutaj o sulfonamidach oraz antybiotykach. Ważną rolę także tutaj odgrywają inne substancje. Mowa tutaj o substancjach trujących, które są zawarte w papierosach. Zarówno czynne, jak i także bierne palenie zwiększa ryzyko zaburzenia wzrostu dziecka. Bliźniaki czy też wieloraczki także są zwykle nieco mniejsze od dzieci wzrastających samotnie w łonie matki.

Dziecko powoli może rosnąć również z uwagi na zaburzenia przepływu krwi poprzez łożysko. Zdarzyć się to może w przypadku, gdy wewnątrz pępowiny jest mniej krwionośnych naczyń, niż potrzeba. Problemy z odżywianiem dziecka wiązać się mogą również z samą niewydolnością łożyska. Łożyskowa niewydolność, zakrzepica łożyskowych naczyń czy też oddzielenie boczne łożyska to kolejne przyczyny hipotrofii.

Jak widzimy na załączonym obrazku przyczyn jest sporo. Musimy jako kobiety uważać na masę aspektów będą w ciąży. Dzięki temu jesteśmy w stanie uchronić siebie oraz swoje dziecko. Oczywiście regularne badania oraz prowadzenie ciąży przez dobrego ginekologa również jest niezmiernie ważne. Pamiętajmy o tym wszystkim.