Czym jest ciemiączko przednie?

Ciemiączko przednie jest miękkim połączeniem kości czaszki, które się zmniejsza najpóźniej. Gdzie się ono znajduje oraz kiedy zanika przednie ciemiączko?

Przednie ciemiączko zarasta najpóźniej

Czaszka człowieka dorosłego składa się z kości połączonych ze sobą sztywno. U noworodka jest jednak całkiem inaczej. Jeszcze podczas samej ciąży oraz także w pierwszych miesiącach życia naszego dziecka kości poszczególne czaszki nie są ze sobą zrośnięte. Pomiędzy nimi także się znajdują struktury włókniste, którymi są tak zwane szwy.

W samych miejscach skrzyżować szwów ma miejsce także ciemiączka. Jest to miękkie oraz nieskostniałe połączenia samej kości czaszki wypełnione błoną.

Rola i ilość ciemiączek

Taka właśnie budowa czaszki umożliwia się przedostanie główki dziecka przez rodny kanał matki podczas porodu. Dzięki właśnie ciemiączkom główka dziecka się dostosowuje do samego wielkości. Jest do tego stopnia plastyczna, że kości czaszki nawet mogą na siebie zachodzić. Z tych właśnie powodów w pierwszych dniach życia dziecka kształt jego główni wydawać się może na troszkę nienaturalny. Jest to stan całkowicie normalny oraz powinien bardzo szybko ustąpić.

Pamiętajmy o tym, że rola samych ciemiączek w żadnym wypadku się nie kończy na samym porodzie. Razem ze wszelkimi szwami tworzą strukturę ruchomą umożliwiają rozwój dynamiczny czaszki, tworząc między innymi przestrzeń dla mózgu się powiększającego. Pomimo, że czaszka rośnie do osiągnięcia dojrzałości, to w okresie późniejszym ciemiączka, jak i także szwy nie mają takiego już znaczenia. Po prostu kostnieją w pierwszych miesiącach życia naszego dziecka.

Charakterystyka ciemiączka przedniego

Musimy pamiętać o tym, że najdłużej otwartym, jak i także największym jest ciemiączko przednie. U dziecka nowo narodzonego ma ono wymiany około dwóch centymetrów na dwa centymetry. Swoim kształtem przypomina romb. Jest miękkie oraz zauważyć można jego ruchy wymiarowe zgodnie z samym tętnem noworodka. Może napinać się przy zachowaniach normalnych naszego dziecka. Przykładem może być na przykład krzyk dziecka. Kiedy dziecko leży spokojnie, to ciemiączko się lekko zapada. Zanim tak naprawdę zarośnie całkowicie, to jest miejscem, przez które wykonać można wykonać badania noworodka. Jest to badanie, które się nazywa USG przezciemiączkowe.

Każdy rodzic powinien o tym wiedzieć. W innym wypadku rodzice się denerwują, że coś jest nie tak, a tak naprawdę wszystko jest w porządku. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, to powinniśmy się udać do lekarza pediatry, aby się upewnić, że wszystko jest w porządku.