Czym jest bawełna organiczna?

Wiemy doskonale, że bawełna to produkt naturalny. Jednak uważajmy, ponieważ w dobie komercyjnych oraz nowoczesnych uprawa to, co było kiedyś naturalne, coraz dalej odbiega od natury i mniej się z nią liczy. Możemy wyróżnić bawełnę konwencjonalną, jak i także bawełnę organiczną. Zarówno bawełna organiczna, jak i także konwencjonalna to bawełny, ale różnie bywa z ich czystością. Przekonajmy się.

Co wiemy o organicznej bawełnie?

Bawełna organiczna jest pozyskiwana bezpośrednio z ekologicznych upraw, w których nie stosujemy środków chemicznych ochrony roślin oraz także nawozów sztucznych. W związku z tym nie kumuluje ona substancji szkodliwych. W uprawach ekologicznych bawełny są wykorzystywane dla środowiska nieszkodliwe substancje, które podlegają biodegradacji, papryczki chili, owadobójczy naturalny czosnek, pożyteczne owady, lucerna, serwatka czy też obornik do nawożenia. Wszystko odchwaszcza się ręcznie. Rolnicy ekologiczni zbierają ręcznie bawełnę. Dzięki temu jest ona znacznie czystsza, a do mycia są używane naturalne, łagodne środki. Jest dzięki temu o wiele lepszej jakości. Podczas samych procesów barwienia są używane barwniki naturalne.

Włókna bawełny ekologicznej są o wiele silniejsze, ponieważ nie są osłabione chemicznymi silnymi czyszczącymi środkami oraz barwnikami. Wybierając organiczną bawełną wspieramy rolników ekologicznych. Dzięki temu sprawiamy, że praktyki ekologiczne stają się o wiele bardziej popularne oraz możemy mieć nadzieję, że będą one wdrażane w konwencjonalnych miejscach. Pola uprawy bawełny regularnie zdobywają specjalny certyfikat organicznych dopiero po około trzech latach używania gleby, która jest wolna od chemii, jak i także pestycydów.

Czym wyróżnia organiczna bawełna?

Na pewno bawełna organiczna jest milsza oraz bardziej miękka. Zaznaczmy, że jej włókna pozostają w postaci nienaruszonej, nie są w żadnym wypadku niszczone przez chemikalia.

Poza tym bawełna organiczna czyściej pachnie, ponieważ nie używamy do niej formaldehydu. Stanowi także znacznie mniejsze ryzyko wywołania alergii, ponieważ nie zawiera chemikaliów oraz znacznie lepiej oddycha. Oznacza to, że ubranka z bawełny organicznej dla dzieci, służą świetnie egzemalnej skórce.

Jak widzimy różnica jest ogromna. Nie mamy żadnych wątpliwości. Naprawdę miejmy tego świadomość i stawiajmy na bawełnę organiczną. Ten wybór jest strzałem w dziesiątkę. Każdy z nas wie o tym doskonale. Czy jeszcze na coś musimy zwracać uwagę podczas zakupu? Raczej mając powyższe w pamięci poradzimy sobie z rozróżnieniem bawełny i właściwym wyborem, bez najmniejszego problemu.