Czy warto posadzić nasiona tytoniu w przydomowym ogrodzie?

Uprawa tytoniu w przydomowych ogrodach cieszy się obecnie dużą popularnością. Wielką zaletą tej rośliny jest fakt, że może ona rosnąć nawet na mało urodzajnych glebach. Niektóre gatunki tytoniu posiadają wysokie walory ozdobne. O czym powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się posadzić nasiona tytoniu?

Kilka słów o tytoniu

Tytoń to ponad 70 gatunków jednorocznych i wieloletnich roślin wchodzących w skład rodziny psiankowatych. W naturalnych warunkach możemy go spotkać w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i Australii. W tej chwili jest uprawiany w wielu krajach na wszystkich kontynentach. Niektóre gatunki tytoniu w sprzyjających warunkach osiągają do 5 metrów wysokości. Liście tytoniu wyrastają pojedynczo, są miękkie i gruczołowato owłosione. Kwiaty zebrane są w luźne kwiatostany. Mogą przybierać barwę żółtą, różową, białą, fioletową, a także zielonkawą. Owoce to suche torebki, w których znajduje się duża ilość drobnych, brązowych nasion. Z niektórych odmian tytoniu produkuje się wyroby tytoniowe. Część odmian uprawiana jest ze względu na walory dekoracyjne. Tytoń może być także wykorzystywany jako nawóz. Uprawa tytoniu w Polsce rozpoczęła się już w XVIII wieku, jednak zdecydowanie większe rozmiary przybrała na początku XX wieku.

Co musisz wiedzieć na temat uprawy tytoniu

Zanim zdecydujemy się na uprawę tytoniu, powinniśmy zapoznać się z wymaganiami tej rośliny.

Dużą zaletą tytoniu jest fakt, że udaje się on nawet w mało urodzajnych glebach. Jeżeli mamy taką możliwość – wybierzmy dla tytoniu podłoże o pH kwaśnym, ewentualnie słabo kwaśnym. Doświadczeni ogrodnicy radzą uprawiać tytoń po zbożach lub kukurydzy. Jako, że tytoń należy do rodziny psiankowatych, nie powinno się uprawiać go po pomidorach, papryce, ziemniakach czy bakłażanach.

Tytoń w naturalnych warunkach rośnie na obszarach o klimacie tropikalnym, co sprawia, że ma dość duże wymagania cieplne. Z tego powodu w polskich warunkach uprawia się go przede wszystkim z rozsady. Jako, że roślina rośnie najlepiej w temperaturze od 18 do 25 stopni Celsjusza, jej sadzonki przesadza się do gruntu zazwyczaj dopiero pod koniec maja.

Dla tytoniu wybieramy stanowiska zaciszne i nasłonecznione. Im większy dostęp do słońca, tym więcej olejków eterycznych wytwarzanych jest w liściach.

Tytoń dobrze radzi sobie z krótkotrwałymi suszami, jednak dłuższy okres bez wody może doprowadzić do deformacji rośliny.

Oprócz regularnego podlewania tytoń potrzebuje nawożenia (do tego celu wykorzystuje się obornik). Pamiętajmy, że roślina ta jest szczególnie wrażliwa na niedobory boru i magnezu. Inne istotne zabiegi pielęgnacyjne to odchwaszczanie i spulchnianie gleby. Konieczne jest ponadto usuwanie kwiatostanów (w przypadku odmian użytkowych).

Decydując się na uprawę tytoniu musimy być świadomi, że roślina ta może zostać zaatakowana przez takie choroby jak między innymi mączniak rzekomy, czarna zgnilizna korzeni tytoniu, bakteryjna plamistość liści tytoniu, mozaika tytoniu.

Szkodniki żerujące na tytoniu to na przykład mszyce, rolnice, wciornastka tytoniowca.

Uprawa tytoniu tylko z najlepszych nasion

Jeżeli poważnie myślimy o uprawie tytoniu, koniecznie posadźmy tę roślinę z najwyższej jakości nasion. Idealne będą nasiona tytoniu ozdobnego sygnowane logo renomowanych, polskich producentów. Nigdy natomiast nie kupujmy nasion tytoniu na wagę czy nasion niewiadomego pochodzenia. Mogą być one nie tylko przeterminowane czy uszkodzone, ale nawet zawierać larwy niebezpiecznych szodników.