Czy warto pić soki ze świeżo wyciskanych owoców?

Soki ze świeżo wyciskanych owoców są bardzo zdrowe i odżywcze. Dietetycy zalecają picie soków wyciskanych, gdyż zawierają mnóstwo witamin i minerałów, które są potrzebne o każdej porze roku. Soki świeżo wyciskane nie zawierają żadnych konserwantów i można codziennie je zrobić dla siebie i swojej rodziny.

Walory zdrowotne świeżo wyciskanych soków

Soki świeżo wyciskane są nie tylko zdrowe, ale i smaczne. Ich walorem jest to, że można je zrobić z bardzo różnych owoców, dostępnych pod ręką. Najwięcej smakowitych soków można zrobić latem, kiedy owoców jest najwięcej. Najbardziej popularne to gruszki, jabłka, wiśnie, truskawki, maliny i jagody. Soki wyciskane są naturalne, bez cukru, dlatego doskonałe dla dzieci i osób chorych. Wystarczy mieć dobrą wyciskarkę i w ciągu kilku minut sok jest gotowy do wypicia. Świeżość zachowują przez 24 godziny, ale bardzo szybko znikają z lodówki, jeśli rodzina je uwielbia. Wszystkie soki świeżo wyciskane mają mnóstwo flawonoidów, które opóźniają starzenie skóry i wpływają dobroczynnie na układ krążenia. 

Jak zrobić świeżo wyciskany sok

Soki zrobione samodzielnie są najsmaczniejsze, ponieważ są wykonane na świeżo. Od razu można je wypić, do obiadu, na deser czy dla smaku. Latem schłodzone są najlepsze, z lodem, lub z odrobiną przefiltrowanej wody. Zebrane owoce należy oczyścić z brudu, obrać, pokroić na mniejsze kawałki i wrzucić do wyciskarki. Jeśli są soczyste, wówczas można otrzymać nawet litr soku. Najbardziej smakowite soki wychodzą z owoców z sadu, z działki lub od rolnika, które rosły naturalnie, bez oprysków. Bardzo łatwo je zrobić, dlatego warto przygotować kilka słoików, by mieć je na kilka dni. Soki wyciskane są bardzo zdrowe, nie trzeba dodawać do nich cukru, gdyż same w sobie są słodkie, szczególnie z owoców dojrzewających w gorącym słońcu. Bez wyciskarki także można je łatwo zrobić, ponieważ są na to domowe sposoby. Każdy owoc się do tego nadaje, również agrest, winogrono, czarna porzeczka czy banan. 

Dla kogo polecane są świeżo wyciskane soki

Świeżo wyciskane soki są polecane głównie osobom, które chcą zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie. Coraz więcej wegan i wegetarian zwraca uwagę na swoje menu. Owoce i warzywa są głównymi składnikami dnia codziennego, dlatego picie soków jest dla tych osób naturalne. Na pewno soki wyciskane dodają energii, oczyszczają organizm z toksyn, a także poprawiają ogólne samopoczucie. Soki, które pije się jesienią są rodzajem syropu na przeziębienie, a także dobrym płynem na stres. Lekarze polecają picie soków dzieciom, które się rozwijają, ponieważ zmniejsza ich chęć na żywność pełną cukru. Słodkie soki wyciskane to najlepsza dawka witaminowa zamiast chemicznych suplementów z apteki. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to wysoka jakość owoców, a także robienie soków ze świeżych zbiorów. Stąd też picie soków polecane jest głównie latem oraz wczesną jesienią, by zachować odporność aż do zimy. Osoby wracające do zdrowia po różnych chorobach także powinni pić świeże soki, domowej roboty.