Czy narzuta na łóżko może pełnić funkcję ozdoby?

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że łóżko stanowi podstawowy element wyposażenia każdej sypialni. Powinno być wygodne, praktyczne, ale jednocześnie stylowo się prezentować. Najprostszym i najpopularniejszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w narzutę na łóżko, która będzie pasowała do aranżacji pomieszczenia. Czy narzuta na łóżko może pełnić funkcję ozdoby?

Czy narzuta na łóżko pełni funkcję dekoracyjną?

Sypialnia to bardzo ważne pomieszczenie, w którym człowiek odpoczywa, regeneruje się i zbiera siły na kolejny dzień. Z tego względu urządzenie pokoju jest niezwykle istotne. Najważniejsze jest łóżko, będące centralnym punktem. Do niego należy dobrać wysokiej jakości materac, który zapewni komfortowy sen. Nie bez znaczenia jest także dobór pościeli.  Warto zainwestować również w funkcjonalne dodatki. Rozważ zakup narzuty na łóżko, która nie tylko ochroni pościel przed zabrudzeniami i gromadzeniem się kurzu, ale również odmieni wygląd sypialni i nada jej charakteru.

Jak wybrać rozmiar narzuty na łóżko?

Producenci oferują różne warianty rozmiarów narzuty. Dlatego w pierwszej kolejności musisz zdecydować, w jaki sposób narzuta ma okrywać łóżko. Tutaj są dwie możliwości:

Narzuta sięgająca do podłogi

Jeżeli chcesz, aby materiał dotykał podłogi, to rozmiar narzuty obliczysz, dodając do szerokości łóżka podwójną odległość od podłogi. Przykładowo, jeżeli łóżko jest szerokie na 180 cm, a wysokość od podłogi do krańca górnego materaca wynosi 40 cm, wzór matematyczny prezentuje się następująco: 180 cm + 2 x 40 cm. Z kolei do długości należy dodać wysokość od podłogi.

Narzuta podwinięta pod materac

W tym przypadku musisz zsumować szerokość materaca z podwójną wysokością materaca oraz zakładkę. Przy kołdrze o szerokości 160 cm, obliczenie wygląda następująco: 160 cm + 2 x 20 cm (wysokość materaca) + 20 cm (zakładka po 10 cm z obu stron). Natomiast do długości nalezy dodać wysokość i 10 cm na zakładkę. Jeśli kołdra ma 200 cm długości, to wygląda to następująco: 200 + 20 + 10 cm.

Jak wybrać narzutę do sypialni, aby ładnie się prezentowała?

Jeżeli narzuta na łóżko ma pełnić funkcję dekoracyjną, masz kilka możliwości aranżacyjnych. Pierwszy sposób to dobranie narzuty do pozostałych elementów wyposażenia. Przykładowo, jeśli w sypialni dominują dodatki w jednym kolorze np. odcieniach beżu, to niech narzuta będzie również w odcieniu tej barwy. Dzięki temu całość będzie ze sobą spójna. Druga droga aranżacyjna to wybranie narzuty w kontrastowym kolorze. Wyrazista barwa przełamie odcienie w pokoju, doda odrobinę świeżości.

Gładkie, pikowane i jednobarwne modele będą pasowały niemal do każdej sypialni, bez wglądu na to, w jakim stylu jest urządzona. Z kolei modele satynowe sprawdzą się fenomenalnie we wnętrzach w stylu glamour, podkreślając luksusowy charakter pomieszczenia. Możesz tu postawić na wyraziste odcienie czerwieni, różu, a także butelkową zieleń. W sypialni urządzonej w stylu boho i etno dobrze będą prezentować się narzuty o wyraźnym splocie i zdobione frędzlami, najlepiej w odcieniach ziemi.