Czy istnieje specjalna dieta dla kobiet karmiących piersią?

Karmienie naturalne niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla nowo narodzonego maluszka, jak i dla mamy. W ten sposób niemowlę otrzymuje pokarm idealny dla niedojrzałego jeszcze przewodu pokarmowego, który jest dostosowany do jego potrzeb oraz wspiera działanie układu odpornościowego. Z kolei dla mamy gwarantuje szybki powrót do formy po porodzie, daje możliwość pozytywnego przeżywania macierzyństwa i poczucie dawania dziecku wszystkiego, co najlepsze. Dlatego warto, aby początkująca mama znała podstawowe zasady karmienia i wiedziała, jak się do niego przygotować.

Przystawianie dziecka do piersi

Zapoczątkowując karmienie, warto dotknąć brodawką ust dziecka i zaczekać aż odruchowo szeroko je otworzy, wtedy trzeba „nałożyć” główkę dziecka na pierś. Następnie trzeba obserwować, czy:

  • czubek noska i bródka dziecka dotykają piersi;
  • buzia jest szeroko otwarta, a dolna warga wywinięta;
  • duża część otoczki jest w buzi dziecka;
  • otoczka nie marszczy się;
  • policzki się nie zapadają;
  • nie ma odgłosów cmokania, a ssanie jest bezbolesne.

Po kilku szybkich i płytkich ruchach ust dziecka rozpoczynają się ruchy wolniejsze i głębsze, w trakcie których słychać połykanie.

Zasady diety kobiety karmiącej

Po pierwsze, należy szczególnie dbać o jakość spożywanego jedzenia i unikać pokarmów przetworzonych, konserw i fast foodów. Po drugie, w ciągu dnia matka powinna zjadać od 4 do 5 posiłków, o stałych porach. Po trzecie, posiłki muszą obfitować w dobre węglowodany (ryż, kasze, chleb pełnoziarnisty, warzywa) oraz bogate w żelazo mięso (królicze, indycze). Oprócz tego 2 razy w tygodniu warto sięgnąć po ryby, najlepiej tłuste, morskie, które obfitują w tłuszcze omega. Nie wolno zapominać także o nabiale, w postaci jogurtów i serów, które są źródłem wapnia oraz o regularnym nawadnianiu (2-3 l płynów dziennie, najlepiej wody).

Dlaczego dieta jest ważna?

Mleko matki zawiera składniki pozyskane z jej własnego pożywienia, dlatego istotne jest, aby jej dieta była różnorodna (matki często rezygnując z wielu produktów, w prosty sposób mogą doprowadzić do niedoborów pokarmowych w swoim organizmie), pełnowartościowa i racjonalna. Oprócz tego matka powinna obserwować, czy któryś ze spożywanych produktów szkodzi dziecku, co może objawiać się w postaci: wysypki, wzdęć lub biegunki. Matkom karmiącym odradza się spożywanie produktów, które mogłyby nadmiernie uczulać dziecko, do których należą: truskawki, orzechy, kawa, czekolada, jaja i owoce cytrusowe. Dodatkowo na okres karmienia należy bezwzględnie wyeliminować: alkohol, papierosy i leki mogące zaszkodzić dziecku.

Jak radzić sobie w problemach z brzuszkiem?

Kiedy mimo przestrzegania zasad dotyczących karmienia i diety, pojawiają się dolegliwości na tle pokarmowym u dziecka, przede wszystkim warto zasięgnąć porady lekarza. Jednymi z najpopularniejszych problemów u niemowląt są kolki, które powstają przez nagromadzenie gazów w jelitach. Wtedy skuteczne może być podanie dziecku leku takiego jak np. krople Espumisan o przyjemnym, bananowym smaku. Lek ten zawiera substancję czynną o nazwie symetykon, która szybko rozbija i rozprasza pęcherzyki gazu nagromadzone w przewodzie pokarmowym, zmniejszając uczucie ucisku i pełności w jamie brzusznej. Ponadto nie wchłania się z przewodu pokarmowego i jest wydalana w postaci niezmienionej, dzięki czemu cechują ją bardzo dobra tolerancja nawet u dzieci.