Czy in vitro jest skuteczne?

Klinika leczenia niepłodności oferuje zabieg in vitro dla tych par, u których potwierdzono problemy z płodnością. Zwykle robione jest badanie nasienia, przeprowadzany wywiad – lekarze robią mnóstwo różnych testów, aby mieć pewność, iż naturalne zajście w ciąże nie wchodzi tutaj w grę. Na pewno nie musimy obawiać się tego, że ktokolwiek poradzi nam wykonanie in vitro zbyt wcześnie – ta opcja pozostawiana jest dla tych par, które przez wiele miesięcy lub nawet lat nie są w stanie począć potomstwa.

Zabieg in vitro w klinice leczenia niepłodności spotyka się z różnymi opiniami – co jest naturalne, bo nie wszyscy rozumieją, jak się to odbywa i o co tutaj chodzi. Obecnie w dalszym ciągu krytykujemy przecież czasem badanie prenatalne – a wykonywanie każdego z nich jest konieczne, aby móc potwierdzić stan zdrowia naszego nienarodzonego dziecka. Ludzie powinni poszerzać swoją wiedzę na takie tematy nawet wtedy, gdy bezpośrednio ich to nie dotyczy – właśnie po to, aby mieć potem pełen obraz sytuacji.

Dlaczego nie możemy zajść w ciąże?

Problemy, jakie może mieć tutaj kobieta i mężczyzna to tak naprawdę niekończąca się lista. Czasami winni jesteśmy my sami i nasz styl życia – a czasami chodzi tutaj o genetykę i prawda jest taka, że dana osoba nigdy nie dałaby rady począć dziecka naturalnie. O takich sprawach nie dowiadujemy się raczej w młodości, więc często jest to dla nas ogromny szok – ważne jest to, aby się tutaj wzajemnie za nic nie obwiniać, bo nie ma to większego sensu.

Czasami zajście w ciąże utrudnia nam jakaś choroba, którą najpierw trzeba się zająć – mogą być to chociażby problemy z tarczycą. Winne mogą być też m.in. słabej jakości plemniki, których jest również bardzo mało lub otyłość u kobiety. To dopiero ustalenie konkretnej przyczyny pozwala się tym zająć – trzeba więc możliwie jak najbardziej zaangażować się w ten proces. Robimy to przecież dla siebie.

Czy warto wykonać in vitro?

Na to pytanie musimy tak naprawdę odpowiedzieć sobie samodzielnie, bo nikt tego za nas nie zrobi – my wiemy, czy chcemy przez to przejść. Nie jest to procedura całkowicie prosta i przyjemna – wymaga to od nas poświęceń, dużych wydatków i stresu. Nie powinno się tutaj denerwować, ale ciężko jest jednak tego nie robić – nie mamy pojęcia, jak się to wszystko zakończy. Warto na pewno mieć nadzieję na to, że nam się uda – pozytywne myślenie to zawsze dobry pomysł.

Kobieta i mężczyzna muszą podjąć wspólnie decyzję dotyczącą tego, czy decydują się na zabieg in vitro – obie strony muszą być w tym na 100%, bo wsparcie jest tutaj konieczne.