Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, której nasilenie występuje w odpowiedzi na konkretne czynniki. Leczenie schorzenia odbywa się głównie miejscowo i wykazuje skutecznością w regularnym użytkowaniu. Dowiedz się, jak leczyć objawy AZS i czy możliwe jest pozbycie się ich na stałe.
Atopowe zapalenie skóry – jak się objawia?
Egzema czyli atopowe zapalenie skóry objawia się poprzez zaczerwienienie skóry, połączone z silnym świądem. Atopowe zmiany mogą być łuszczące się lub mieć kształt pęcherzy. Skóra w miejscu swędzenia jest podrażniona, przesuszona i powoduje ogromny dyskomfort. AZS jest chorobą skórną przewlekłą, a stan zapalny utrzymuje się długo i ciężko jest go wyleczyć. Nawracające rzuty atopowych zmian pojawiają się najczęściej w następstwie chronicznego stresu, dużej wilgotności powietrza, braku dostępu świeżego powietrza do skóry, stosowania drażniących kosmetyków do mycia i pielęgnacji skóry oraz detergentów piorących. AZS jest przypadłością, które dotyka noworodki, małe dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. Najczęściej zmiany skórne objawiają się w wieku dziecięcym i nie ustępuję całkowicie, nawracając co jakiś czas przez całe życie.
Jak leczy się atopowe zapalenie skóry u dzieci i osób dorosłych?
Leczenie zmian atopowych jest konieczne. Dyskomfort, wywołany podrażnieniem i świądem uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie, a u najmłodszych dzieci, które nie potrafią zdefiniować swojego dyskomfortu odczucie bezsilności, rozdrażnienie i płaczliwość. AZS należy leczyć już od pierwszych objawów, które powinny być skonsultowane z lekarzem. Atopowe zapalenie skóry leczenie opiera się przede wszystkim o stosowanie preparatów immunosupresyjnych, kosmetyków pielęgnująco-oczyszczających, dedykowanych do skóry atopowej oraz unikaniu podrażnień, które mogą wystąpić na skutek użycia nieodpowiednich detergentów. Warto unikać również zanieczyszczenia powietrza, zbytniej wilgotności powietrza oraz przewlekłego stresu.
Czy leczenie AZS jest trudne?
Leczenie intensywnej emisji choroby jest przede wszystkim oparte o doraźne natłuszczenie i odbudowę bariery ochronnej skóry. Zarówno u dzieci jak i dorosłych związane jest ono z regularnością oraz indywidualnym dopasowaniem produktów pielęgnacyjnych. Leczenie objawów AZS nie jest trudne, jednak wymaga regularności oraz konsekwencji. Efektowne pozbycie się świądu i innych objawów AZS łatwiejsze jest latem. Wysokiej jakości kosmetyki myjące, pielęgnacyjne, natłuszczające pozwalają wyeliminować objawy, natomiast preparaty, przepisane przez dermatologa mają za zadanie zlikwidowanie stanu zapalnego, jaki tworzy się na atopowej skórze.
Czy można całkowicie pozbyć się skłonności do zmian atopowych skóry?
AZS jest chorobą, która towarzyszy człowiekowi przez wiele lat i najczęściej nawraca z różną intensywnością i częstotliwością, ale nie da się jej całkowicie wyeliminować. Atopowa skóra mimo nieustannej, odpowiedniej pielęgnacji wciąż narażona jest na zmiany, związane z przesuszeniem, swędzeniem, zaczerwienieniem. Leczenie AZS jest żmudne i wymaga regularności, by zminimalizować nawroty zmian skórnych, jednak mogą pojawiać się one w następstwie czynników zewnętrznych. Efektowna terapia pozwala pozbyć się dyskomfortu i odzyskać właściwą strukturę i wygląd naskórka. Przede wszystkim warto jednak eliminować przyczyny.