Czego nie wolno po makijażu permanentnym brwi?

Odpowiednia pielęgnacja brwi po zabiegu jest ogromnie ważna. W grę wchodzi szereg czynników, które mają na nią wpływ. Dowiedz się, czego powinnaś unikać bezpośrednio po zabiegu, aby nie dopuścić do wystąpienia infekcji skóry, jak również nieestetycznie wyglądających blizn i przebarwień.

6 aktywności, których nie można wykonywać po makijażu permanentnym brwi

 • Makijaż. Po wykonaniu makijażu permanentnego zrezygnuj z codziennego i wieczorowego. W końcu chcesz, aby Twoja skóra jak najszybciej się zregenerowała. Na czas rekonwalescencji unikaj zarówno z cieni, jak i pomadek i kredek. Postaw na naturalny look. W ten sposób nie dopuścisz do podrażnień i pojawienia się zanieczyszczeń. To ostatnie, czego potrzebuje teraz Twoja skóra. 
 • Solarium i opalanie. Nie możesz korzystać z kąpieli słonecznych przez około miesiąc. To bardzo ważne z uwagi na to, że możesz dopuścić do wystąpienia trwałych przebarwień. Pamiętaj, barwnik na początku jest znacznie bardziej intensywny i z czasem zaczyna blednąć. Najgorsze, co możesz mu w tym okresie zafundować, to właśnie ekspozycja na promieniowanie UV. 
 • Moczenie makijażu permanentnego. Pamiętaj o tym, że przez pierwsze dwa tygodnie po jego wykonaniu, dochodzi do wypłukiwania się barwnika. W tym czasie skóra się regeneruje. Przez ten czas nie możesz moczyć skóry. Zapomnij też na ten czas o saunie i basenie. Obecny w nim chlor może skutecznie podrażnić skórę. Warunki panujące w saunie również nie wpływają na nią korzystnie. 
 • Stosowanie odżywki do brwi. Jeśli sądzisz, że w odżywkach nie ma żadnych składników, które mogą podrażnić już podrażnioną skórę, to jesteś w błędzie. Wstrzymaj się więc przynajmniej miesiąc po wykonaniu zabiegu z ich stosowaniem. 
 • Drapanie strupków. Pamiętaj o tym, że Twoje brwi bezpośrednio po zabiegu mogą być opuchnięte. Pojawiają się również drobne ranki. Z czasem naskórek będzie się złuszczał, a potem zauważysz strupki. Jest to proces całkowicie naturalny. Nie możesz więc ich rozdrapywać. W przeciwnym razie zwiększysz ryzyko wystąpienia infekcji, jak również nieestetycznych blizn. 
 • Peelingi (zwłaszcza z kwasami). To nie czas i miejsce na ich stosowanie. W wielu kosmetyków zawiera bowiem składniki aktywne, które mogą przyczynić się do wystąpienia podrażnień i przebarwień. Mogą przyczynić się również na mniejszą trwałość pigmentów stosowanych do wykonania makijażu. Wstrzymaj się więc z nimi do momentu wygojenia brwi. 

Jakie czynniki mogą negatywnie wpłynąć na proces gojenia?

Proces gojenia się makijażu permanentnego brwi ma bardzo duży wpływ nie tylko na jego wygląd, ale również trwałość. Wśród czynników, które mogą zaburzyć jego prawidłowy przebieg można wymienić m.in.:

 • stosowanie kosmetyków do tradycyjnego makijażu – skóra w miejscu wykonania PMU jest niezwykle wrażliwa i podatna na uszkodzenia w duecie z infekcjami, dlatego też zachowanie higieny jest kluczem do sukcesu,
 • ciężkie treningi – wzmożony wysiłek fizyczny przyczynia się do przyspieszenia krążenia krwi, co może wiązać się z ryzykiem utracie pigmentu. Nie pomaga również pot,
 • picie alkoholu i napojów z kofeiną – rozrzedzają krew i podnoszą ciśnienie krwi, co negatywnie wpływa na proces implementacji barwnika w skórze,
 • brak odpowiedniej higieny – zmieniaj pościel na czystą, tradycyjny ręcznik zamień na jednorazowy – wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko zakażenia miejsca po zabiegu PMU brwi,
 • promieniowanie UV – ekspozycja na słońce może przyczynić się do nadmiernego blaknięcia pigmentu, jak również pobudzenia krążenia krwi. Podwyższona temperatura negatywnie wpływa na procesy regeneracji naskórka,
 • stan zdrowia – niektóre leki przyjmowane na stałe mogą sprawić, że naskórek nie będzie goił się w odpowiednim tempie. Przed wykonaniem zabiegu skonsultuj się z linergistką.

Jakich kosmetyków używać po makijażu permanentnym brwi?

Stosowanie kosmetyków dedykowanych pielęgnacji brwi po makijażu permanentnym to klucz do sukcesu. Stawiaj na produkty od sprawdzonych producentów, które są zarówno skuteczne, jak i bezpieczne dla Twojej skóry.

Dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po zestaw regeneracyjny po makijażu permanentnym marki NebaPMU, dzięki któremu kompleksowo zadbasz o stan skóry i brwi po wizycie u linergistki. W zestawie znajdziesz serum, krem i masło, które działają regeneracyjnie, odżywczo, nawilżająco i ochronnie, dzięki czemu efekt po zabiegu będzie utrzymywał się jeszcze dłużej.