Ćwiczymy motorykę. Sześć sposobów na zabawy z dzieckiem

Rozwój dziecka to wiele etapów, o których przebieg powinien zadbać rodzic. Istotny jest rozwój motoryki, która ma związek ze sprawnością fizyczną. Motoryka mała to ruchy dłoni oraz palców, motoryka duża zaś angażuje całe ciało. Dzięki określonym aktywnościom można wspierać motorykę i warto to robić. W tym artykule znajdziesz kilka inspiracji do zabawy z dzieckiem, która wspiera rozwój motoryki małej i dużej.

Rozwój i zabawa idą ze sobą w parze

Dzieci skupiają się głównie na tym, aby dobrze się bawić. Warto pamiętać, że jest to nie tylko sposób na rozrywkę, ale także wspieranie rozwoju. To właśnie dzięki określonym zabawom mały człowiek może uczyć się nowych rzeczy, poznawać świat oraz prawidłowo rozwijać. Warto towarzyszyć swojemu dziecku podczas zabaw, gdyż jest to także ważny element budowania pozytywnych relacji. Czas spędzony wspólnie może być wielką przygodą i doskonałym sposobem na naukę i rozwój. Poniżej znajdziesz kilka przykładów aktywności, które nie tylko bawią, ale również uczą i rozwijają. 

Rozwój motoryki małej

Dla rozwoju motoryki małej warto:

  1. Wykorzystać w zabawie koraliki – w sklepach z zabawkami można znaleźć wiele wariantów, dlatego wybór nie powinien być problemem. Dzięki nim dziecko może rozwijać motorykę małą, kreatywność i wyobraźnię, a także cierpliwość. W zależności od tego, jaki zestaw wybierzesz, możliwe są różne warianty zabawy. Dobry sklep kamieniolomy.pl z koralami zapewni duży wybór zestawów. Pamiętaj, aby nadzorować to, co robi dziecko. Bezpieczeństwo jest najważniejsze.
  2. Użyć plasteliny – lepienie to dobra zabawa nie tylko dla dziecka, ale także dla dorosłych, może dostarczać dużo przyjemności. Dzięki zabawie plasteliną dziecko rozwija motorykę małą, rozwija kreatywność oraz wyobraźnię.
  3. Codzienne czynności – motorykę małą można rozwijać również podczas wiązania sznurowadeł oraz zapinania guzików.

Rozwój motoryki dużej

Aktywności wpływające na rozwój motoryki dużej powinny angażować całe ciało:

  1. Bieganie – dzieci zazwyczaj uwielbiają tą aktywność i warto w bezpiecznych warunkach im na to pozwolić. Może urządzicie rodzinny konkurs? To bardzo dobre rozwiązanie i sposób na lepszą kondycję oraz lepsze zdrowie.
  2. Skakanie – najprostszym sposobem jest wykorzystanie tradycyjnej skakanki. Jeśli dodatkowo aktywność będzie podejmowana na świeżym powietrzu, organizm dziecka zostanie dotleniony. To zaś sprawi, że maluch będzie czuł się dobrze, a sen będzie komfortowy.
  3. Rzucanie – może być częścią zawodów rodzinnych. Rzucanie to bardzo dobry sposób na rozwój motoryki dużej i zazwyczaj sprawia dziecku dużą porcję radości. Warto wybierać takie aktywności, które sprawiają dziecku przyjemność. Dzięki temu nie będzie trzeba go długo przekonywać, aby rozwijał swoją motorykę dużą.

Powyższe przykłady nie są jedynymi zabawami, które można wykorzystać w celu rozwoju motoryki małej oraz dużej. Warto wciąż szukać nowych rozwiązań, aby wspomóc prawidłowy rozwój dziecka. Pamiętaj, że dla swojego pociechy to rodzice są najważniejsi. Wspólne zabawy i spędzanie czasu razem zbliżają.