Co zrobić, by choinka wytrzymała dłużej w domu?

Jak sprawić, by choinki nie gubiły igieł i dłużej przedłużały świąteczną atmosferę w domu? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów. Spraw więc, aby Twoja choinka cieszyła oczy przez długie tygodnie, stosując się to tych kilku porad. Zacznij od odpowiedniego wybrania drzewka, a potem zadbaj o właściwą pielęgnację.

Choinki z dostawą? To dobra metoda

Jeśli chcesz, by choinka nie gubiła igieł, musisz wybrać taką, która dopiero co została ścięta. Tylko w ten sposób upewnisz się, że przez długi czas nie będzie gubiła igieł. Jednak kupując ją w sklepie czy przed centrum handlowym nigdy nie zyskasz pewności co do tego, kiedy trafiła na sprzedaż. Dlatego zdecydowanie się na choinki z dostawą jest świetnym pomysłem. Nie tylko zaoszczędzisz czas i nie będziesz musiał jechać po swój egzemplarz samodzielnie, ale również trafi do Ciebie specjalnie wyselekcjonowane drzewko, które dopiero co zostało ścięte. Ponadto będziesz mógł na spokojnie wybrać taki gatunek i taki rozmiar, jaki najbardziej Cię interesuje.

Choinka musi być dobrze nawodniona

Przesuszone drzewko szybciej zaczyna gubić igły, a to z kolei sprawia, że szybko zaczyna wyglądać źle, zaś w Twoim domu będzie panował bałagan. Dlatego też choinki powinny mieć dostęp do wody. Bardzo ważne jest to, aby po przywiezieniu rośliny do domu odciąć ok. 3 cm pieńka, a następnie zamoczyć ją w ciepłej wodzie. To sprawi, że drzewko nawodni się i przez dłuższy czas pozostanie świeże. Ponadto nie zapominaj, aby regularnie wymieniać wodę. Jeśli drzewko nie jest zbyt duże, możesz zdecydować się na model w doniczce, który będzie mógł rosnąć w Twoim domu przez dłuższy czas, a którego na wiosnę bez problemu posadzisz w swoim ogrodzie.

Odpowiednio ustaw swoją wymarzoną choinkę

Nie mniej istotny jest wybór odpowiedniego miejsca, w którym ma stać choinka. Drzewko powinno stanąć w miejscu oddalonym od kaloryfera, który może je dodatkowo przesuszać. Na dodatek nikt nie powinien jej nadmiernie dotykać, dlatego unikaj miejsc znajdujących się w przejściach, np. na korytarzu. Warto także postawić na miejsce dobrze oświetlone, ale raczej chłodne. Jeśli temperatura będzie zbyt wysoka, drzewko bardzo szybko zacznie obumierać, a to na pewno nie przedłuży jego żywotności! Jednak dobrze dobrana lokalizacja sprawi, że nawet długo po świętach będziesz mógł cieszyć się swoim udekorowanym drzewkiem.

Zabezpieczaj drzewko przed swoimi zwierzętami

Na drzewko destrukcyjnie mogą działać zwierzęta domowe. Kręcący się pod nią pies, bądź kot wskakujący na gałęzie to nie jest ani nic bezpiecznego, ani dobrego dla samej choinki. Dlatego w miejscu, w którym ją postawisz, zwierzęta nie powinny przebywać bez Twojej pieczy. Pamiętaj, aby zawsze zwracać uwagę na to, co robią w jej otoczeniu, aby nie niszczyły gałązek i nie tłukły znajdujących się na niej bombek.

Jeśli będziesz przestrzegał tych zasad, to Twoja choinka będzie mogła stać w Twoim domu naprawdę długo i cieszyć oczy wszystkich gości swoimi unikatowymi ozdobami.