Zaćma to choroba wpływająca na jakość widzenia, której jedynym sposobem wyleczenia jest zabieg chirurgiczny. Zobacz, jakie są jej objawy i kiedy warto zgłosić się do okulisty!
Zaćma to choroba, która zazwyczaj rozwija się naturalnie w miarę procesu starzenia, jednak czasami może pojawić się u młodszych osób, które zmagają się z krótkowzrocznością, a także cukrzycą. Sposobem na pozbycie się zaćmy jest zabieg chirurgiczny, w którego trakcie usuwa się zmętniałą soczewkę oka i zastępuje się ją soczewką wewnątrzgałkową. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania: zaćma co to jest i jakie są metody jej leczenia?
Zaćma to zmętnienie naturalnie przejrzystej soczewki, którą mamy w oku. Najczęściej występującą postacią zaćmy jest zaćma starcza, która postępuje wraz z wiekiem: soczewka traci elastyczność, powoli dochodzi do jej zmętnienia, a potem rozwoju zaćmy. Co istotne — nieleczona zaćma może prowadzić do ślepoty. Tym samym nie warto ignorować pierwszych objawów i pojawiać się regularnie na kontrolach u okulisty.
Objawy zaćmy
Objawów zaćmy, na jakie należy mieć szczególną uwagę jest wiele: począwszy od obniżenia ostrości wzroku, poprzez jednooczne dwojenie, a skończywszy na gorszym widzeniu po zmroku. Zaćma nie nasila się błyskawicznie, dlatego znajomość objawów pozwoli na szybszą diagnozę i podjęcie leczenia.
Jakie są najczęstsze objawy zaćmy?
- Niewyraźne widzenie: obraz może stać się wyblakły i rozmyty. Początkowo taki efekty nie jest szczególnie widoczny, ani nie przeszkadza na co dzień, jednak wraz z rozwojem zaćmy utrudnia codzienne funkcjonowanie.
- Złe widzenie po zmierzchu: przy problemach z zaćmą mniej światła dociera do siatkówki, przez co widzenie w nocy jest utrudnione.
- Blaknięcie lub żółknięcie kolorów: w zależności od rozwoju zaćmy widzenie kolorów może się zmieniać. Początkowo wydają się one wyblakłe, później przybierają żółtawy odcień, a w bardzo zaawansowanym stadium zaćmy może pojawić się problem z odróżnieniem ciemnych barw.
- Podwójne widzenie: w wielu przypadkach przy zaćmie występuje także podwójne widzenie, także podczas patrzenia jednym okiem.
- Częsta zmiana recept na okulary bądź soczewki — alarmującym sygnałem powinna być częsta zmiana „wady” wzroku, a tym samym zmiana recept na okulary bądź soczewki. Osoby, które cierpią na zaćmę, mogą przez moment odczuwać poprawę wzroku i nie potrzebować okularów do czytania, jednak po czasie ten efekt zanika.
Leczenie zaćmy
Jak wygląda leczenie zaćmy? Aktualnie jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest jej chirurgiczne leczenie. O ile na początku zaćmy jakość widzenia mogą poprawić starannie dobrane okulary, to choroba dalej będzie się rozwijać, a czekanie aż wzrok dramatycznie się pogorszy, nie ma najmniejszego sensu. Warto działać jak najszybciej, by nie czekać na objawy, które negatywnie wpłyną na jakość życia. Dlatego o ile pacjent zakwalifikuje się do zabiegu to najlepiej przeprowadzić chirurgiczne usunięcie soczewki, a potem umieszczenie soczewki wewnątrzgałkowej.
Sposoby
Standardowym zabiegiem usuwania zaćmy jest fakoemulsyfikacja, gdzie za pomocą energii ultradźwięków zmętniała soczewka jest rozbijana, później zostają odessane jej fragmenty, a w jej miejsce zostaje wszczepiona sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa. Zaćmę można leczyć także za pomocą nowocześniejszych metod, w tym lasera femtosekundowego. Laser LenSx jest o wiele precyzyjniejszy niż fakoemulsyfikacja. Powstaje trójwymiarowa mapa oka, a na początku operacji tworzy się napięcie w oku, dzięki czemu uzyskuje dostęp do soczewki i może łatwiej ją usunąć, tnąc na mniejsze fragmenty.
Sam zabieg usuwania zaćmy trwa krócej niż 30 minut, a powrót do zdrowia po zabiegu trwa raptem chwilę. Większość pacjentów może wrócić co codziennych czynności już w ciągu dnia od leczenia. Po takim zabiegu konieczne jest stosowanie kropli do oczu i trzymanie się zaleceń chirurga.
Soczewki wewnątrzgałkowe
Soczewka wewnątrzgałkowa zastępuje naturalną soczewkę, z którą się rodzimy. To oznacza, że jest ona niewyczuwalna i nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych soczewek wewnątrzgałkowych pacjent może zrezygnować z noszenia okularów po zabiegu, tym samym soczewki te znacząco poprawiają jakość życia. Dzięki nim możliwe jest widzenie do bliży, widzenie na odległości pośrednie oraz widzenie do dali. To sprawia, że dalej można kontynuować bez obaw swoje codzienne aktywności i cieszyć się wzrokiem, który na to pozwala. Bez rozmazanego obrazu, zażółconych kolorów, czy problemów z widzeniem wieczorem.
Warto znać odpowiedzi na pytanie: zaćma co to jest i jakie są jej objawy. Dzięki temu łatwiej zadbać o zdrowie najbliższych, jak i swoje, a to podstawa, by długo cieszyć się dobrym wzrokiem.