Co stosować na niestrawność?

Niestrawność może być oznaką różnych chorób. Zazwyczaj wiąże się z zaburzeniami czynnościowymi układu pokarmowego, wywołanymi chorobami, stylem życia i/lub lekami. Zastanawiasz się, jak złagodzić nudności, wzdęcia, zaparcia lub zgagę? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Jakie są przyczyny niestrawności?

Coraz więcej osób cierpi na niestrawność z powodu refluksu, kiedy treść żołądkowa wraca do przełyku. Czasami objawy dyspepsji wywołane są kamicą żółciową, chorobą trzustki, wrzodami żołądka i dwunastnicy. Niekiedy ból brzucha, wzdęcia, gazy, biegunka i zaparcia mogą sygnalizować zespół jelita drażliwego.

Jeśli szukasz domowego sposobu na niestrawność, sięgnij po Rennie. Proponowany lek przynosi szybką ulgę w zgadze, wzdęciach i uczuciu przejedzenia po posiłku. Produkt zawiera węglan magnezu i węglan wapnia, które zamieniają nadmiar kwasu żołądkowego w sole mineralne i wodę.

Dyspepsja – jak ją rozpoznać?

Niestrawność, zwana również dyspepsją, objawia się bólem brzucha, zgagą, wzdęciami, gazami i nudnościami. Mogą im towarzyszyć zaparcia lub biegunka, kwaśny posmak po jedzeniu i utrata apetytu. Wielu pacjentów odczuwa nieprzyjemne pieczenie w górnej części brzucha.  Niektóre osoby skarżą się też na uporczywą czkawkę, odbijanie się i nieprzyjemne powiększenie się brzucha. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli objawy się nasilają lub utrzymują dłużej niż dwa tygodnie. Nie bagatelizuj nagłej utraty masy ciała, krwi w stolcu i trudności w połykaniu.

Zgłoś się natychmiast do lekarza, jeśli wymiotujesz krwią, masz atak duszności, czujesz silny ból w szczęce, klatce piersiowej, szyi lub ramieniu. Niepokój powinny również wzbudzić zimne poty. Wybierz się natychmiast do specjalisty, który zleci badania, postawi diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie.

Jak diagnozuje się dyspepsję?

Lekarz przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad medyczny, a następnie wykona badanie fizykalne. Może również zlecić dodatkowe badania, by ustalić przyczynę niestrawności. Najprawdopodobniej skieruje Cię na badanie krwi, moczu/stolca i USG jamy brzusznej. Może również wykonać gastroskopię, by zajrzeć do wnętrza żołądka. W tym celu wprowadzi aparat z optyką przez nos lub usta do przełyku, a stamtąd do żołądka i dwunastnicy.

Domowe sposoby na niestrawność

Zastanawiasz się, jak zwalczyć niestrawność? Istnieje kilka sposobów, które pomogą złagodzić dolegliwości trawienne. Możesz dodać 2 krople olejku miętowego do szklanki z ciepłą wodą i natychmiast wypić. Wspomniana mikstura przynosi ulgę w gazach i wzdęciach.

Jeśli szukasz sposobu na nudności, wymioty i wzdęcia, sięgnij po 20-25 świeżych liści curry. Opłucz je pod strumieniem zimnej wody, a następnie wyciśnij z nich sok i wlej do szklanki z wodą. Teraz dodaj 1 łyżeczkę miodu i 1 łyżeczkę soku z cytryny. Dobrze wymieszaj. Pamiętaj, by pić zawsze świeżo przygotowaną mieszankę.

Wzdęcia wywołane przejedzeniem można złagodzić imbirem. Stymuluje on produkcję śliny, soków żołądkowych i żółci, a tym samym ułatwia trawienie. Jeśli lubisz surowy imbir, posyp plasterki solą i przeżuj, by złagodzić rozstrój żołądka. Możesz również przygotować herbatę imbirową, która pobudzi jelita do pracy i złagodzi objawy ze strony układu pokarmowego.