Intensywny tryb życia, brak ruchu i zaburzona gospodarka hormonalna mogą prowadzić do zespołu jelita drażliwego, zwanego również nerwicą jelit. Ciężki stan zapalny wywołuje zwykle uporczywy ból brzucha, skurcze jelit, biegunkę, zaparcia i wzdęcia. Sprawdź, jak sobie z nimi poradzić!
Jak rozpoznać zespół jelita drażliwego?
Nie ma badań, które potwierdziłyby zespół jelita drażliwego. Lekarz stawia diagnozę na podstawie objawów, a także po wykluczeniu innych problemów zdrowotnych. Aby specjalista stwierdził nerwicę jelit, pacjent musi cierpieć na nawracający ból brzucha przynajmniej raz w tygodniu w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Dodatkowo dolegliwościom bólowym powinny towarzyszyć co najmniej dwa objawy:
- zmiana w częstotliwości wypróżniania,
- narastający ból brzucha,
- zmiana kształtu i konsystencji stolca.
Zmiana diety może złagodzić objawy zespołu jelita drażliwego. Postaraj się jeść mniej więcej o tej samej porze, by wyregulować pracę jelit. Ponadto unikaj alkoholu, czekolady i napojów kofeinowych.
Sprawdzone sposoby na nerwicę jelit
Zespół jelita drażliwego (IBS) objawia się wzdęciami, bólem brzucha, naprzemiennymi biegunkami i zaparciami. Nie ma lekarstwa na nerwicę jelit, można jednak kontrolować objawy i zapobiec ich nasileniu. Z pomocą przychodzi rumianek, który ma właściwości przeciwbólowe, przeciwskurczowe i wiatropędne. Przynosi ulgę w objawach związanych z zespołem jelita drażliwego, jednocześnie łagodzi stres i niepokój. Rozluźnia jelita, dodatkowo można go stosować na wzdęcia, skurcze brzucha, niestrawność i biegunkę.
Jeśli cierpisz na bóle brzucha, wzdęcia, nudności, zgagę, odbijanie czy uczucie pełności po posiłku, wybierz Iberogast na zespół jelita drażliwego. Wyjątkowa kombinacja 9 ziół przynosi szybką ulgę w nerwicy jelit. Krople działają na różne odcinki przewodu pokarmowego, dzięki czemu skutecznie łagodzą dolegliwości i wspierają trawienie.
Wiele osób poleca też żel z aloesu, który słynie z właściwości przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych. Odgrywa ważną rolę w leczeniu zaparć i biegunek. Warto spożywać go regularnie, by złagodzić stan zapalny przewodu pokarmowego, wzdęcia i ból brzucha.
Jaka dieta na zespół jelita drażliwego?
Jeśli dokuczają Ci zaparcia, przejdź na dietę bogatą w błonnik. W ten sposób ułatwisz trawienie i wchłanianie pokarmów. Zastanawiasz się, jakie produkty włączyć do swojego jadłospisu? Wybierz pieczywo pełnoziarniste, orzechy, nasiona, warzywa, owoce i płatki zbożowe. Unikaj kalafiora, brokułów, fasoli i kapusty, które mogą wywołać wzdęcia i gazy. Nie do końca wiadomo, co powoduje zespół jelita drażliwego, ważną rolę odgrywają jednak zaburzenia w obrębie mikroflory jelitowej i stres.
Wzbogać swoją dietę o kurkumę, która słynie z właściwości przeciwzapalnych. Świeże kawałki przyprawy lub proszek możesz dodać do wielu potraw. Skutecznie łagodzą dokuczliwe objawy.
Jeśli cierpisz na nerwicę jelit, włącz do swojej diety nasiona kopru. Wspomniane zioło ma właściwości wiatropędne i przeciwzapalne. Ponadto wspiera trawienie i przyspiesza gojenie się ran, przynosząc ulgę w niestrawności, bólu brzucha i wzdęciach.