Co na blizny? Sprawdź trzy sposoby na domową pielęgnację!

Przerostowe, atroficzne, keloidy — blizny przybierają różne postaci. Mogą powstawać na wskutek wielu sytuacji, m.in. zabiegów chirurgicznych czy operacji, przy złamaniach, przy silnym trądziku, a nawet przez chwilę nieuwagi, gdy dojdzie do głębokiego skaleczenia. Takie zmiany skórne bardzo często mają nieestetyczną formę i prowadzą do obniżenia samooceny, dlatego też wiele osób szuka sposobu na ich zniwelowanie. Jesteś w tej grupie i zastanawiasz się, jak pozbyć się blizn? Poniżej znajdziesz trzy sposoby na ich domową pielęgnację. Zainspiruj się do działania!

1. Silikonowe plastry na blizny — świetne wsparcie na co dzień

Chcesz wspomóc gojenie swojej blizny, ale nie bardzo masz czas na opiekowanie się nią? Szukasz sposobu, dzięki któremu skóra odzyska prawidłową strukturę, a Ty nie będziesz musiał się nad tym napracować? Jest na to prostszy sposób! Są nimi plastry na blizny. Co to takiego?

Jak sama nazwa wskazuje, plaster na blizny ma formę długiego paska, który naklejany jest na uszkodzony odcinek skóry. Z jego pomocą możliwe jest szybsze zagojenie blizny — pomaga w redukcji jej zaczerwienienia, umożliwia niwelację uczucia ciągnięcia i swędzenia, a także wspomaga jej spłaszczenie, dzięki czemu staje się mniej widoczna. A to wszystko dzięki silikonowi, który zawarty jest w jego składzie.

Plastry silikonowe na blizny można nosić przez cały dzień, więc wystarczy szybka aplikacja rano, by Twoja blizna była prawidłowo zaopiekowana. A ich różnorodne wymiary sprawiają, że mogą być wykorzystywane zarówno jako plastry na szwy pooperacyjne o sporej powierzchni, jak i mniejsze blizny. Musisz jedynie pamiętać o tym, że mogą być stosowane dopiero po całkowitym zagojeniu rany.

2. Olejki, żele i kremy do nawilżania blizny

Aby skóra mogła się dobrze i szybko zregenerować, potrzebuje wsparcia pod postacią kosmetyków, które zapewnią jej odpowiednie składniki odżywcze. Wśród proponowanych przez różnorodnych producentów olejków, żeli i kremów na blizny znajdziesz takie, które można stosować już w czasie pierwszych dni po pojawieniu się strupa.

Jakich produktów szukać? Przede wszystkim tych, które mają w swoim składzie alantoinę, heparynę, wyciąg z cebuli czy żel silikonowy. Elementy te pomogą nawilżyć bliznę i przyspieszą jej regenerację, dzięki czemu blizna nie swędzi i nie powoduje uczucia ściągnięcia. Właściwie dobrane kremy, żele czy olejki zmniejszają również ryzyko powstania blizn przerostowych. Stosuj je systematycznie na uszkodzony fragment skóry, a zdecydowanie szybciej wróci ona do swojej pierwotnej formy.

3. Samodzielny masaż: sposób na szybsze gojenie się blizn

Plastry na szwy, kremy czy żele to tylko część pracy, jaką należy wykonać przy bliźnie. W domowej pielęgnacji uszkodzonej skóry niezwykle ważnym aspektem jest jej masaż. Produkty kosmetyczne odpowiednio nawilżą, ale jeśli chcesz szybciej osiągnąć satysfakcjonujący Cię efekt, pamiętaj o masażu.

Dlaczego masaż blizny jest taki ważny? Z wielu względów, m.in.: poprawia ukrwienie danej okolicy; delikatnie rozciąga okoliczne tkanki, zapobiegając ich sztywnieniu i przykurczom; pozwala uniknąć przerostu blizny itd. Jest także sposobem na lepsze rozprowadzenie danych preparatów, co zwiększa ich skuteczność. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to stopniowe zwiększanie siły. Pierwsze masaże muszą być bardzo delikatne, przeprowadzane w okolicy blizny. Dopiero po całkowitym zagojeniu i zgodzie lekarza można rozpocząć masaże na samej bliźnie.

Najlepszy efekt przyniesie połączenie tych trzech metod. Postaw na plaster silikonowy na blizny w ciągu dnia, a wieczorem wykonuj proste masaże przy użyciu dobranego kremu. W ten sposób sprawniej przywrócisz swojej skórze piękny wygląd i pozbędziesz się nieestetycznego problemu. Powodzenia!