Co dobrze jest wiedzieć o biopsji cienkoigłowej piersi?

Jeżeli kobieta podczas samobadania piersi wyczuje guzek to powinna zgłosić się na wizytę do lekarza. W sytuacji, w której lekarz po przeprowadzeniu badania palpacyjnego stwierdzi, iż w obrębie piersi zauważalne są niepokojące zmiany może zdecydować o zleceniu badania diagnostyczne o nazwie biopsja aspiracyjna cienkoigłowa piesi i sutka. Co zatem warto wiedzieć na temat tego badania? W jaki sposób należy przygotować się do biopsji piersi?

Biopsja cienkoigłowa piersi – co warto wiedzieć o tym badaniu?

Należy podkreślić, że na biopsje aspiracyjną cienkoigłową można udać się tylko i wyłącznie ze skierowaniem od lekarza. Nie jest to, więc badanie, które można wykonać bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Z reguły lekarz decyduje o wykonaniu biopsji piersi po zapoznaniu się z opisami wyników badania USG lub mammografii. Biopsja aspiracyjna polega na pobraniu z piersi komórek, które zostaną poddane badaniom obrazowym. Do jej wykonania używa się bardzo cienkiej igły. Średnica takiej igły jest nawet mniejsza od średnicy igły stosowanej do aspiracji krwi. Do pobrania materiału biologicznego z tkanek podejrzanych o zmiany chorobowe wymagana jest obecność dwóch lekarzy – chirurga (bądź patomorfologa) oraz radiologa. Chirurg (lub patomorfolog) zajmuje się pobraniem materiału biologicznego do badań, zaś radiolog odpowiedzialny jest za to, aby komórki pobrane zostały w sposób precyzyjny dokładnie z tego miejsca, w którym znajduje się niepokojąca zmiana. Należy, bowiem podkreślić, że pobranie komórek z odpowiedniego miejsca jest bardzo ważne i ma kluczowy wpływ na wynik badania. Biopsja piersi wykonywana jest bez znieczulenia. Znieczulenie miejscowe nie jest stosowane ze względu na to, iż nie jest to zabieg bolesny. Cała procedura pobrania materiału biologicznego z piersi trwa z reguły od 15 do 30 minut.

Przygotowanie do biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej piersi – o czym należy pamiętać przed badaniem?

Do aspiracyjnej cienkoigłowej biopsji piersi nie trzeba przygotowywać się w jakiś specjalny sposób. Należy jednak pamiętać o tym, aby na badanie zabrać ze sobą skierowanie od lekarza oraz opis badania USG piersi czy też wyniki mammografii, (jeżeli takie badanie było wykonywane). Dla własnego komfortu na biopsję piersi warto ubrać się w strój dwuczęściowy, ponieważ w trakcie badania będzie trzeba rozebrać się od pasa w górę. Biopsja piersi to badanie bezpieczne, pamiętajmy również o tym, że nie każda zmiana w piersi musi od razu oznaczać nowotworu złośliwego. Materiał biologiczny uzyskany podczas biopsji poddawany jest dokładnej ocenie cytologicznej, może okazać się, że niepokojąca zmiana chorobowa ma łagodny charakter. Na wyniki biopsji z reguły należy poczekać około dwóch tygodni. Po otrzymaniu wyników decyzję o dalszym leczeniu podejmuje lekarz. Dzięki biopsji cienkoigłowej możliwe staje się określenie czy dany guzek ma charakter łagodny czy złośliwy. Jest, więc to bardzo ważne i potrzebne badanie w diagnostyce onkologicznej.

Więcej informacji pod adresem https://onkolmed.pl/biopsja-cienkoiglowa-piersi