Ciemieniucha na czole – co musimy o niej wiedzieć?

Gdy u naszego dziecka zauważymy żółte i łuszczące się płatki skóry, to jest to z pewnością ciemieniucha na czole. Wielu rodziców po takich obserwacjach zaczyna się bardzo martwić. Jednak musimy od razu uspokoić, że przypadłość ta u dzieci jest bardzo powszechną przypadłością oraz trudno jej uniknąć. Na pewno nie stanowi dla naszego dziecka zagrożenia. Szczególnie jeśli będziemy stosować odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne i lecznicze.

Co to takiego?

Ciemieniucha na czole jest rodzajem łagodnego zapalenia łojotokowego skóry występującego u niemowląt. Na skórze owłosionej głowy, w okolicach ciemiączka, pojawiają się żółte oraz tłuste płatki. Jest to efekt wydzielania nadmiernego łoju, który na skórze zasycha oraz łączy się z naskórkiem złuszczającym.

Dolegliwość ta zaczyna się najczęściej w ciągu dwóch pierwszych miesięcy i nie ustępuje bez leczenia w ciągu nawet kilku miesięcy. Jednak wymaga zabiegów odpowiednich pielęgnacyjnych. Skórne zmiany występują zwykle na skórze owłosionej głowy, ale mogą dotyczyć także uszu, szyi, twarzy czy też pieluszkowych okolic.

Ciemieniucha zaniedbana u niemowląt rozprzestrzenić się może, między innymi nawet na nosek dziecka czy też na jego brwi. Dla maluszka raczej nie jest w żadnym wypadku dokuczliwa. Nie powoduje zazwyczaj swędzenia lub też uczucia dyskomfortu. Jednak wygląda nieestetyczne oraz w momencie zaniedbania doprowadzić może do infekcji skóry dziecka. Zaznaczmy także, że ciemieniucha nie jest w żadnym wypadku zakaźna.

Wygląd ciemieniuchy

Ciemieniucha niemowlaka rozpoczyna się zazwyczaj nalotem białawym na samym szczycie główki, właśnie w okolicach ciemiączka. Z czasem przybiera ona postać łusek żółtawych, które się stają grubsze. Łuski się łuszczą, jednak w miejsce ich powstaje nowe. Skóra się staje czerwona. Zdarza się także, że powstaje skorupka żółtawa, która pokrywa całą skórę owłosioną głowy. Ciemieniucha pojawić się może nawet na czole maluszka.

Przyczyny ciemieniuchy

Przyczyna dokładna pojawiania się u niemowląt ciemieniuchy nie jest wciąż znana. Jest prawdopodobnie wynikiem wydzielania nadmiernego łoju. Wytwarzanie się łoju pobudzona jest hormonami matki, które pozostały z okresu ciąży, które przez łożysko przeniknęły do samego organizmu dziecka. Przy wydzielaniu zwiększonym łoju dochodzi także do namnażania się nadmiernego grzyba drożdżaka, co stanowi również przyczynę samego rozwoju ciemieniuchy.

Drodzy rodzice nie warto się tą dolegliwości martwić, ale w porę należy zareagować. Nie doprowadźmy do jej rozwinięcia.