Choroby ginekologiczne – z jakimi z nich kobiety borykają się najczęściej?

Choroby związane z układem płciowym wciąż przez wiele osób uznawane są za temat niezręczny. Zdarza się, że z powodu wstydu, kobiety ignorują swoje dolegliwości i odkładają w nieskończoność wizytę u specjalisty. Tymczasem, pozbycie się obaw, poskutkuje diagnozą oraz zaleceniem skutecznego sposobu postępowania, co z kolei przyniesie poprawę.

W zależności od przypadku specjalista może zalecić globulki dopochwowe, irygacje, antybiotyki, zmianę sposobu odżywiania, a czasami dalszą diagnostykę.

Jakie są najczęstsze choroby ginekologiczne, z którymi borykają się kobiety i czym mogą się objawiać?

Choroby ginekologiczne — na jakie z nich kobiety chorują najczęściej?

Bez wątpienia do najpowszechniej występujących schorzeń tego typu można zaliczyć bakteryjne infekcje pochwy. Owa infekcja najczęściej jest efektem zachwiania naturalnej równowagi organizmu. Objawia się uporczywym świądem, uczuciem pieczenia w trakcie oddawania moczu, pojawieniem się wodnistych upławów oraz odczuwaniem bólu w trakcie współżycia (spowodowany jest podrażnieniem i suchością pochwy).

Może wystąpić po przebytej antybiotykoterapii, w wyniku nieodpowiedniej higieny (niedostatecznej, lub wręcz przeciwnie — nadmiernej). Sprzyjają im również zaburzenia gospodarki hormonalnej lub stres, który wywiera negatywny wpływ na odporność całego organizmu.

Zdarzają się również grzybicze infekcje pochwy lub takie o podłożu mieszanym (bakteryjno- grzybiczym). W radzeniu sobie z tymi schorzeniami pomocne będą odpowiednie żele lub globulki dopochwowe.

Wiele kobiet uskarża się na bolesne miesiączki, jednak warto wiedzieć, że silny ból, który wyklucza kobietę z życia na kilka dni, nie jest zjawiskiem normalnym. Przyczyną, może być endometrioza, czyli inaczej wędrująca śluzówka macicy. Choroba ta polega na tym, że endometrium, czyli błona śluzowa macicy rozrasta się poza jamą macicy (na jajnikach, w otrzewnej, nawet na przeponie lub w innych miejscach) prowadząc do licznych stanów zapalnych. Szacuje się, że na endometriozę cierpi średnio 1 na 10 kobiet.

Jeżeli zaburzenia miesiączkowania idą w parze z dużym wzrostem wagi, pojawieniem się bujnego owłosienia oraz problemów ze skórą, mogą być to objawy Zespołu policystycznych jajników, czyli PCOS.

Nierzadko występującym schorzeniem są mięśniaki macicy. Ich pojawienie się może wywoływać dyskomfort w okolicach miednicy oraz przedłużające się miesiączki, jednak często jest tak, że nie dają żadnych objawów (wiele zależy od ich umiejscowienia).  Dlatego niezwykle istotna jest rola regularnych badań profilaktycznych, aby móc wykryć niepokojące zmiany na jak najwcześniejszym etapie

Zdrowie kobiety pod kontrolą

O tym, że warto o siebie dbać, nie trzeba nikomu przypominać. Dbałość o siebie, to nie tylko aktywność fizyczna i zdrowy sposób odżywiania się, ale też wsłuchiwanie się w sygnały, jakie wysyła organizm oraz reagowanie na nie. To również troska o regularne badania profilaktyczne.  Nie należy zwlekać z udaniem się po pomoc, jeżeli dzieje się coś niepokojącego.