Choroba oczu glaukoma, a więc jaskra to grupa chorób, których cechą wspólną jest uszkodzenie wzrokowego nerwu, które powstaje na skutek za wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego. To prowadzi do obniżenia ostrości wzoru, ubytków charakterystycznych w polu widzenia, jak i także zmian w wyglądzie samej tarczy wzrokowego nerwu. Jest to odzwierciedlenie samego stopnia zaawansowania jaskry.
Jakie są przyczyny jaskry?
Choroba oczu glaukoma dotyka już ponad sześćdziesiąt milionów osób na całym świecie. Na nią chorują zarówno osoby dorosłe, jak i także dzieci. Ryzyko wzrasta razem z wiekiem, jednak się szacuje, że jedno na dziesięć tysięcy dzieci rodzi się właśnie z jaskrą. Jest ona przyczyną główną ślepoty w rozwiniętych krajach.
Na świecie obecnie żyje około siedem milionów osób, które straciły wzrok z powodu właśnie jaskry. Liczba chorych w naszym kraju jest szacowana na jakieś osiemset tysięcy. Jaskra występuje jako pierwotna choroba oraz także choroba wtórna do innych chorobowych stanów oka.
Określenie przyczyn dokładnych powstawania jaskry nadal jest niemożliwe. Liczne naukowe badania, specjalne profilaktyczne programy prowadzone dla osób obarczonych genetycznie ryzykiem wystąpienia jaskry nie wyjaśnia w dalszym ciągu czynników, które wywołują tę właśnie dolegliwość.
Obecnie zakładamy, że istnieją tak naprawdę dwie przyczyny istotne zaniku wzrokowego nerwu. Chodzi o ciśnienie podwyższone śródgałkowe, które jest spowodowane działaniem wodnistej cieczy. Ona nie mogąc opuścić gałki ocznej, gromadzi się w oku,a to wywołuje wzrost ciśnienia w środku oka. Ucisk wzrokowych nerwów doprowadza do ich obumierania oraz także utraty nieodwracalnej wzroku.
Druga przyczyna to niedrożność krwionośnych naczyń w obrębie gałki ocznej. Zwężone czy też niedrożne naczynia krwionośne nie dostarczają gałce odpowiedniej ilości krwi, co na pewno powoduje obumieranie wzrokowego nerwu oraz także ślepotę całkowitą.
Co sprzyja pojawieniu się jaskry?
Do samego rozwoju jaskry na pewno się przyczynia kilka czynników, a głównym czynnikiem jest czynnik dziedziczenia. Jeśli w rodzinie się ta choroba pojawiła, to zagrożenie jej wystąpienia u członków pozostałych wynosi aż siedemdziesiąt procent. Zaleca się oczywiście badanie coroczne okulistyczne.
Do pozostałych czynników najpopularniejszych, które sprzyjają czynniki pojawienia się jaskry to zbyt intensywne nadciśnienie krwi, niskie ciśnienie krwi, wiek, cukrzyca, krótkowzroczność, zaburzenia tłuszczowej gospodarki organizmu czy też stosowanie glikokortykosteroidów.