Borowik wrzosowy – czy jest bezpieczny?

Borowik wrzosowy przybył do nas ze Stanów Zjednoczonych i rozprzestrzenia się intensywnie w polskich lasach. Robi absolutną furorę. Przybliżmy sobie jak on wygląda oraz czy możemy go jeść bezpiecznie.

Pochodzenie borowika wrzosowego

Ojczyzną borowika wrzosowego są tereny północno-wschodnie Stanów Zjednoczonych. W roku 2011 został zauważony na Litwie. Dwa lata później mogliśmy go już spotkać na Łotwie. Jednak obecnie występuje także w naszym kraju. Z początku borowik wrzosowy spotykany był na wybrzeżach Bałtyku. Obecnie rośnie już w większości naszych polskich lasów. Wielu ekspertów od grzybów mówi, że jeszcze grzyba tego nie ma na Podhalu, ale już w nowosądeczczyznych lasach był widziany.

Borowik wrzosowy jednak nie tylko zaaklimatyzował się w Europie. Rośnie także na Tajwanie, a nawet na wyspie – Madagaskar. Należy także podkreślić, że tenże grzyb nazywany jest borowikiem wrzosowym, ponieważ rośnie bardzo często wśród wrzosów. Jego inną nazwą, z którą możemy się także spotkać jest złotak wysmukły czy też borowik wysmukły.

Jak wygląda borowik wrzosowy?

Grzyb ten tak naprawdę jest bardzo charakterystyczny. Nie możemy go pomylić z żadnym z grzybów trujących u nas występujących. Co najwyżej może to być koźlarz, który jest w lasach polskich bardzo popularnym jadalnym grzybem.

W odróżnieniu od naszego prawdziwka przysadzistego, borowik wrzosowy jest o wiele bardzie wysmukły. Przypomina swoim pokrojem koźlarza długonogiego. Ta cecha zresztą znalazła poniekąd odzwierciedlenie w polskiej oficjalnej nazwie grzyba.

Borowik wrzosowy ma kapelusz pomarańczowy. U okazów młodych może on być cynamonowy czy też ciemnobrązowy. Ma także na brzegu bardzo charakterystyczną falbankę. Sam trzon grzyba jest brzoskwiniowy czy też żółty. Kapelusz wysmukłego borowika jest wypukły. Nigdy się nie wypłaszcza całkowicie. Jest dosyć gruby oraz szeroki z gładką, suchą oraz rudawą skórką. Średnica osiąga od czterech do dwudziestu centymetrów.

Miąższ borowika wrzosowego ma różowawy odcień. Ta barwa się nie zmienia pod wpływem samego utlenienia.

Czy to jest grzyb jadalny?

Borowik wrzosowy to grzyb jak najbardziej jadalny oraz jak zapewniają grzybiarze niezwykle smacznym. Grzybiarze szczególnie go polecają na sosy, marynaty oraz także na zupy. Borowik wrzosowy smakuje także świetnie w klasycznej wersji, a więc w śmietanie czy też duszony z cebulką.

Warto jak najbardziej borowika wrzosowego znajdować w lesie i przyrządzać z niego przepyszne potrawy. Już nie możemy się doczekać sezonu na grzybki.