Bóle podbrzusza po owulacji – co należy o nich wiedzieć?

Bóle podbrzusza po owulacji bardzo często są zwiastunem ciąży. Jeśli jednak temu bólowy towarzyszy również inna przykład dolegliwość czy też dolegliwości, to podejrzewać można pewien stan chorobowy. Jak poprawnie odróżnić ból po owulacji od innych? Zastanówmy się.

Ból owulacyjny

Musimy wyróżnić także ból owulacyjny. Pojawia się on zawsze w momencie jajeczkowania w momencie, w których pęka tak zwany pęcherzyk Graafa, a samo jajo się dostaje do jajowodu. Jeśli menstruacyjny cykl kobiety trwa dwadzieścia osiem dni, to owulacyjny ból pojawia się w czternastym dniu tegoż cyklu. Bólowi temu towarzyszą także inne objawy. Można wśród nich wymienić: ogólne złe samopoczucie, zmęczenie, gładki i przezroczysty śluz, nudności, podwyższoną temperaturę ciała czy też obrzęk, jak i także tkliwość piersi.

Ból owulacyjny trwać może tylko przez kilka minut, ale u niektórych kobiet nawet się utrzymuje do sześciu czy też ośmiu godzin. Rzadkością są owulacyjne bóle, które to trwają dwa czy też trzy dni. Owulacyjny ból może być także sygnałem dla par, które się starają o dziecko, że jest to moment wręcz idealny na wspólne współżycie.

Czy ból podbrzusza po owulacji sygnalizuje ciążę?

Ból podbrzusza po owulacji pojawia się kilka dni po owulacji planowanej. Może wówczas oznaczać ciążę. Ból jajnika po owulacji w przypadku rzeczywiście ciąży jest bardzo częstym oraz także normalnym objawem, a wynika on z tego, że organizm kobiety zaczyna się poniekąd przyzwyczajać do zmian, które w nim zaczynają zachodzić.

Ból jajnika po owulacji wskazuje nam na to, że w organizmie zachodzą ostre zmiany hormonalne, które komórce jajowej zapłodnionej umożliwiają zagnieżdżenie się w samej ściance macicy. Ból również oznacza, że wzrasta sam poziom progesteronu, którego zadaniem jest sama ochrona zarodka przed oderwaniem oraz poronieniem wczesnym. Ból jest także efektem pewnego rozpulchniania się macicy. W niej tworzą się wręcz idealne warunki do rozwoju maluszka. Sam ból jajnika nie jest jednak objawem wiarygodnym ciąży, aby mieć pewność stuprocentową, powinnyśmy wykonać test ciążowy domowy lub też test bardziej czuły, które się wykonuje z krwi.

Warto także pamiętać o tym, że jeśli sam ból jajnika po owulacji trwa za długo, jest bardzo silny i staje się nieznośny, istnieje spore prawdopodobieństwo wystąpienia przeróżnych chorobowych zmian. Każdą dolegliwość taką należy poddać dokładnej diagnostyce oraz także skonsultować z ginekologiem. Wszystko po to, aby móc wykluczyć zapalenie przydatków czy też torbiele na jajnikach.