Boję się chodzić do dentysty – co teraz?

Girl sitting at the dentist's appointment.

To, że jesteśmy dorośli wcale nie sprawia, że niektórych rzeczy boimy się mniej. Jeżeli rozwinęła się w nas jakaś trauma w młodości to nawet lata różnych doświadczeń mogą nie być wystarczające, aby o tym zapomnieć i z tym wygrać. Tak czasami właśnie podchodzimy do wizyt u dentysty – na samą myśl ogarnia nas paniczny strach i po prostu nie chcemy tam iść. Jednocześnie jednak nie jesteśmy już dziećmi, więc doskonale zdajemy sobie sprawę z konsekwencji naszych własnych zaniedbań. Widzisz już na pewno, jak trudna jest to sytuacja – która wydaje się też nie mieć żadnego dobrego rozwiązania. 

Dentysta musi pracować na naszych zębach, bo na tym polega jego zawód – a czasem faktycznie będzie się to wiązało ze zrobieniem zastrzyku lub wierceniem w zębie. To ostatnie niestety bywa bolesne nawet wtedy, gdy faktycznie skorzystaliśmy ze znieczulenia. Dentysta zawsze będzie robił wszystko, aby wizyta ta była dla nas przyjemna – ale jeżeli my sami przychodzimy tam już przerażeni i nastawieni na najgorsze to niestety znacznie utrudniamy mu to zadanie.


Od czego można zacząć? 

Na początek polecamy Ci przede wszystkim upewnić się, że wybrany przez Ciebie dentysta ma dobre recenzje – nikt nie narzeka tutaj na ból czy brak profesjonalizmu ze strony specjalisty. Niestety jest to przecież w dalszym ciągu zwykły człowiek – a ludzie czasami wybierają zły zawód, którego sami nie do końca chcą wykonywać. Dlatego też warto kilkukrotnie upewnić się, że nasz dentysta wrocław jest polecany przez wcześniejszych pacjentów. 

A potem możemy po prostu szczerze z nim porozmawiać. Opowiedzmy o swojej traumie, o naszych obawach i tym, czego chcemy uniknąć. Być może dentysta będzie miał nam do zaoferowania jakieś lepsze rozwiązania – może to być chociażby forma znieczulenia, która nie wymaga używania igły. Już samo to może przecież spowodować, że nasza wizyta i całe leczenie będzie w 100% bezbolesne – a wtedy jest szansa na to, że pozbędziemy się tej traumy. 


Wizyty kontrolne i nagrody 

Jeżeli chcesz, aby Twój strach przed dentystą się zmniejszył – spróbuj zapisać się z góry na kilka wizyt kontrolnych. Może to brzmieć dziwnie, jeżeli boimy się dalej tam chodzić, ale im częściej spotykamy się z naszym dentystą, który nie robi nam krzywdy – tym mamy mniejsze opory przed kolejną taką wizytą. Możesz też z góry ustalić sobie, że dentysta będzie dla Ciebie przykrym obowiązkiem – ale po takim spotkaniu zrobisz dla siebie coś miłego i w ten sposób się nagrodzisz. Jest to na pewno jakaś forma motywacji. Implanty to również sposób na piękny uśmiech, ale i wysoką samoocenę.