Bób warzywo – poznaj jego właściwości

Bub warzywo jest chyba znane każdemu z nas. Najczęściej kojarzy się nam z dzieciństwem. Jednak tak naprawdę powinniśmy o nim wiedzieć nieco więcej.

Bób w naszym kraju

Bub warzywo jest bardzo pożywne, jak i także łatwe w samej uprawie. W Polsce warzywo to zaczęło być uprawiane od czasów średniowiecza. Był to element niezwykle ważny diety ludności ubogiej. Niestety obecnie niewielu rolników krajowych byłoby zainteresowanych fasolkami starożytnymi, pomimo ich wartości odżywczych wręcz fantastycznych oraz wpływu korzystnego na glebę. Producentami bobu największymi w Europie są Hiszpania oraz Włochy. W dalszej kolejności jest to Wielka Brytania oraz Francja.

Korzenie bobu się kończą tak zwanymi brodawkami, w których siedlisko sprzyjające do życia znalazły azotowe bakterie, wolny azot z powietrza i użyźniające w ten sposób glebę. Owe brodawki podczas zbioru można wytrząsnąć do ziemi i tym samym stwarzając warunki doskonałe do uprawy innych roślin dokładnie na tym samym stanowisku.

Bób można także ze sporym powodzeniem uprawiać w ogródku przydomowym. Ziarenka już się wysadza w marcu i to bezpośrednio do gruntu.

Niskokaloryczny i pożywny

Bób jest doskonałym produktem dla wszystkich osób, które chcą schudnąć. Jest nie tylko niezwykle niskokaloryczny, ale również zawiera ilości śladowe tłuszczu, a przy tym jest także bardzo odżywczy. Poza białkiem, także zawiera zestaw niezmiernie bogatych witamin oraz minerałów. Bób ma także w swoim składzie błonnik. Obecność błonnika w bobie sprawia, że jedzenie warzywa tego zapewnia poczucie sytości na bardzo długo, a do tego usprawnia pracę naszych jelit czy też wspomaga oczyszczenie mocne naszego organizmu z toksyn.

Zapobieganie zakwaszeniu organizmu

Związki, które są obecne w ziarnach bobu sprawiają, że warzywo to działa w sposób alkalizujący. Jego spożywanie pomoże nam uniknąć zakwaszenia organizmu. Inne odkwaszające produkty to na przykład szpinak, cukinia oraz truskawki. Działają zakwaszająco na przykład spożywane w nadmiarze słodycze, wędliny, mięso, kawa czy też sery. Aby móc zachować równowagę kwasową oraz zasadową, w menu codziennym znaleźć się powinno około osiemdziesięciu procent żywności o alkalizującym działaniu oraz 20 procent kwasotwórczej.

Jak widzimy na powyższym naprawdę warto jeść bób. Jest to warzywo niepozorne, ale naprawdę drogocenne. Nie musimy tutaj mieć żadnych wątpliwości, ponieważ wszystko jest jasne. Osoby, które nie były przekonane do bobu powinny to czym prędzej zmienić. Jest to niezmiernie ważne. Dostarczajmy swojemu organizmowi wiele składników mineralnych.