Bluszczyk kurdybanka – poznajmy go nieco bliżej

Bluszczyk kurdybanka jest ziołem, które przez większość osób jest traktowane jako chwast. Jednak ma on wiele leczniczych właściwości. Nalewka oraz herbata z bluszczyku zwalcza przeziębienie oraz także przyspiesza przemianę materii.

Jak on wygląda?

Bluszczyk kurdybanka jest rośliną, która rośnie do około dwudziestu centymetrów wysokości. Bardzo łatwo się zakorzenia. Łodyga tej rośliny jest lekko owłosiona, a liście są zimotrwałe o lekko zaokrąglonym czy też nerkowatym kształcie. Charakterystyczną cechą tej rośliny są małe kwiatki w kolorze fioletowym lub niebieskim.

Właściwości oraz zastosowanie

Kurdybanek jest wykorzystywany od naprawdę wielu lat w ziołolecznictwie. Samym surowcem są kwiaty oraz także liście, które można do suszenia zbierać już od miesiąca kwietnia. Kurdybanek jest bogaty w sole mineralne, garbniki oraz żywice. Mają one świetny wpływ na cały nasz organizm. Roślina ta wpływa niezmiernie pozytywnie na układ oddechowy, układ pokarmowy oraz także na układ krwionośny.

Kurdybanek to zioło stosowane w przypadku zaburzeń pokarmowego układ. Pomaga nam walczyć z niestrawnością. Do tego poprawi trawienie oraz przyspieszy przemianę materii. Pobudza do tego wydzielanie trawiennych soków. Przynosi niesamowitą ulgę przy zespole drażliwego jelita. Także oczyszcza nasz organizm z wielu toksyn.

Na serce, na przeziębienie oraz jego wpływ na skórę i stawy

Kurdybanek wpływa pozytywnie na pracę naszego serca. Jest stosowany w przypadku chociażby zaburzeń rytmu serca. Kurdybanek także wpływa na samą produkcję leukocytów. Poza tym, gdy będziemy go stosować regularnie przyczyniamy się do uspokojenia nerwowego układu – znacznie łagodzi stres.

Na przeziębienie kurdybanek również jest bardzo cenny. Bowiem wzmacnia nasz układ odpornościowy, ponieważ działa w sposób bakteriobójczy. Napar z kurdybanku sprawdza się doskonale w przypadku przeziębień. Wspomaga leczenie infekcji dróg górnych oddechowych.

Pomaga zwalczyć kaszel uporczywy, oczyszcza płuca przez rozrzedzanie wydzieliny czy też pomaga nam z napadami duszności. Można stosować go także w przypadku zapalenia gardła.

Mało kto wie, że bluszczyk kurdybanek ma wpływ na nasze stawy, jak i także na naszą skórę. Kurdybanek stosować można nie tylko w sposób wewnętrzny, ale także w sposób zewnętrzny. Napary właśnie z kurdybanku działają w sposób regenerujący oraz przeciwzapalny, dzięki czemu wykorzystywane mogą być do przemywania skóry.

Jak widzimy samych właściwości jest naprawdę cała masa. Nie warto zatem rośliny tej traktować jako chwastu. Nie zasługuje na takie miano.