Bieganie – poznaj moc korzyści płynących z tej dyscypliny

Moda na zdrowy styl życia trwa w najlepsze. W wielu polskich miastach jak grzyby po deszczu wyrastają nowe siłownie i centra fitness. Na ulicach polskich miast można dostrzec wiele osób, które dbają o sylwetkę, podejmując się marszobiegów. Nie tylko wyspecjalizowane miejsca aktywności sportowej, ale również lasy i tereny spacerowe doskonale nadają się do biegania. Poznaj moc korzyści płynących z tej dyscypliny.

Korzyść numer 1: świetne narzędzie do rozwoju osobistego

Bieganie daje wolność – praktycznie na każdym poziomie. Dzięki ruchowi możesz skutecznie rozładować stresy i napięcia. Twoje życie zmienia się na lepsze. Bieganie na świeżym powietrzu poprawia samopoczucie. Dodaje sił do życia. W czasie ruchu organizm produkuje endorfiny i serotoninę, które wpływają na dobry nastrój. Skupienie się na sobie i na pokonywaniu określonego dystansu pozwala też zapomnieć o codziennych bolączkach i uwolnić się od dręczących myśli.

Korzyść numer 2: wysmuklenie sylwetki i spalenie tkanki tłuszczowej

Wiele osób rozpoczyna bieganie z myślą o zgubieniu dodatkowych kilogramów. Już godzina biegu w umiarkowanym tempie pozwala stracić około 600 kcal. Regularny trening wspiera odchudzanie i przyczynia się do wysmuklenia sylwetki. Przyspiesza i podkręca metabolizm. Warto pamiętać, aby do wysiłku fizycznego dołączyć zbilansowaną dietę. Wsparciem może być też glutamina – aminokwas, który przyspiesza regenerację organizmu po wysiłku.

Korzyść numer 3: wzmacnia układ kostny i mięśniowy

Udowodniono, że bieganie pozwala wzmocnić układ kostny. Ciągły ruch ogranicza spadek gęstości kości, do którego dochodzi wraz z wiekiem. Utrzymanie aktywności fizycznej niweluje ryzyko wystąpienia osteoporozy i artrozy. Ponadto bieganie pozwala zapobiegać wystąpieniu wielu innych chorób, między innymi cukrzycy typu II. Dzięki bieganiu można wzmocnić układ mięśniowy, poprawić siłę nóg i całego ciała.

Korzyść numer 4: układ krążenia i układ oddechowy

U biegaczy można zaobserwować mocniejsze serce, bardziej wytrzymały układ krążenia oraz lepsze dotlenienie organizmu. Podczas treningu poprawie ulega wydolność mięśni oddechowych i pojemność płuc. Regularny wysiłek na świeżym powietrzu pozwala też wzmocnić odporność organizmu. Biegacze zdecydowanie rzadziej chorują na przeziębienie, grypę czy infekcje bakteryjne.

Korzyść numer 5: większe pokłady energii i witalności

Ruch na świeżym powietrzu uwalnia nieznane dotąd pokłady energii. Regularnie trenując, zyskujesz siłę, którą możesz wykorzystać do dowolnej codziennej aktywności. Nawet po wielu godzinach pracy masz większą energię, aby wyjść ze znajomymi na koncert lub pobawić się z dziećmi.

Korzyść numer 6: niewielkie koszty związane z uprawianiem sportu

Aby zacząć przygodę z bieganiem, nie potrzeba wydawać dużych sum na sprzęt sportowy. Wystarczą jedynie dobre buty, które uchronią stopy przed urazami. Nie musisz już mieć wymówek, że nie rozpoczniesz biegania, bo nie masz odpowiedniego stroju czy bieżni w domu – sport możesz zacząć uprawiać na zewnątrz, wykorzystując do tego ścieżkę spacerową, las czy tereny rekreacyjne.