Bakopa drobnolistna w pigułce – ważne informacje

Bakopa drobnolistna należy do grona ziół o wiekowej tradycji stosowania. Brahmi, jak również jest nazywana, posiada bowiem właściwości przeciwbakteryjne i przyczynia się do prawidłowego krążenia krwi, a to wciąż nie wszystkie zalety. W dzisiejszym artykule przybliżamy profil tajemniczej rośliny, aby jej pozytywne aspekty dotarły do jeszcze większego grona odbiorców. Zapraszamy!

Bakopa drobnolistna – podstawowe informacje

Tytułowe zioło pochodzi z Indii, gdzie tradycyjna hinduska medycyna (Ajurweda) dostrzegła jego wyjątkowe atrybuty. Skład brahmi zawiera elementy czynne, czyli flawonoidy, glikozydy triterpenoidowe oraz saponiny sterydowe.

Sama roślina występuje na obszarze całego świata, a preferowane środowisko bazuje na wilgotnym podłożu oraz bliskości akwenów wodnych. Uniwersalność pod względem terytorialnym i użytkowym sprawia, że preparaty zawierające bacopa monnieri są coraz bardziej popularne.

Naturalny suplement diety, czyli ważne zastosowania bakopy

Aktywność prewencyjna

Zioło jest skutecznym narzędziem przeciwzapalnym, które zmniejsza normy białka C, odpowiedzialnego właśnie za pojawianie się stanów zapalnych. Co więcej, kwas betulinowy, czyli stały składnik bakopy drobnolistnej, inicjuje procesy przeciwgrzybicze i zapobiega ujemnym konsekwencjom bakterii.

Wsparcie wątroby i żołądka

Niebagatelną przewagą brahmi jest dodatkowe wzmocnienie kluczowego organu oraz silne tendencje ochronne. Objawia się to obniżeniem czynników ALAT i ASPAT, czyli enzymów wątrobowych.

Wyciąg roślinny aktywuje wydzielanie śluzu, który ma za zadanie protekcję żołądka przed naturalnym kwasem solnym i innymi elementami drażniącymi. Brahmi bakopa drobnolistna wykazuje również właściwości przeciwutleniające.

Zdolności poznawcze

Regularne dawkowanie bakopy sprzyja odbudowie funkcji mentalnych oraz wysokiej sprawności intelektualnej. Ma to związek z wydzielaniem specjalnych neurotransmiterów, a także większą ilością krwi w obszarze naczyń krwionośnych mózgu. W rezultacie użytkownicy doświadczają znacznej poprawy koncentracji, uwagi, a także umiejętności przyswajania nowej wiedzy.

Oznacza to, że środek jest szczególnie polecany starszej grupie osób, która może cierpieć na trudności z zapamiętywaniem i skupieniem.

Dolegliwości psychiczne 

Serotonina oraz dopamina stabilizują nastrój, przynoszą ukojenie mentalne, a także zmniejszenie stanu lękowego. Bocopa monnieri jest rekomendowana wszystkim, którzy przeżywają długotrwałe i wzmożone uczucie stresu oraz napięcia. Działa także przeciwpadaczkowo i antydepresyjnie.