Architekt wnętrz – czy warto go zatrudniać?

Kiedy w końcu odbieramy klucze do wymarzonego mieszkania czujemy ulgę, radość i… lekkość w portfelu. Przed nami jeden z najtrudniejszych etapów, czyli urządzanie wnętrz. Możemy zająć się nim samodzielnie lub nawiązać współpracę z architektem. Dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?

Zatrudnienie architekta wnętrz nadal traktujemy jak luksus i z góry zakładamy, że to dodatkowy wydatek, na który nas nie stać.  Jednak to właśnie współpraca z projektantem może przyczynić się do dużych oszczędności oraz uniknięcia błędów, które znacząco wpływają na komfort użytkowania nieruchomości. Dzięki profesjonalnemu projektowi zminimalizujemy ryzyko kolejnego remontu i zmian w mieszkaniu. Dlaczego zatrudnienie architekta wnętrz to dobry pomysł?

Oszczędność pieniędzy

Zacznijmy od pieniędzy, które są najczęstszym argumentem przeciwko zatrudnieniu architekta. Okazuje się jednak, że współpraca z projektantem może nam przynieść oszczędności. Wielokrotnie trudno jest podejmować decyzje zakupowe i trzymać budżet na remont w ryzach. Projektant otrzymuje budżet, w którym musi się zmieścić i tak prowadzi prace, aby to się udało. Inwestorzy często podejmują pochopne decyzje na początku, kupując drogie płytki do łazienki czy armaturę do kuchni, a później okazuje się, że pod koniec remontu zaczyna brakować im pieniędzy na meble czy podstawowe elementy wyposażenia wnętrz.

Oszczędność czasu

Zadaniem projektanta jest nie tylko trzymanie w ryzach budżetu, ale także terminów. Architekt może nadzorować ekipy remontowe, kolejność ich wchodzenia do mieszkania (o czym często zapominają inwestorzy), jeżdżą po sklepach, podejmują decyzje, czuwają nad przebiegiem wszystkich etapów prac. Dzięki temu możemy ten czas przeznaczyć na inne zajęcia: pracę, odpoczynek czy spotkania z bliskimi.

Uniknięcie błędów laika

Inwestor nie ma świadomości wielu pułapek, które czekają na niego podczas urządzania mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy. Projektant jest osobą, która go przed nimi ostrzeże i ustrzeże. Właściciele nie zawsze wiedzą, gdzie zastosować i ile gniazdek elektrycznych oraz punktów świetlnych, nie wykorzystują potencjału mieszkania, nie mają wiedzy o właściwościach materiałów. Czasami wystarczy przesunąć lub usunąć jedną ścianę, aby uzyskać dodatkową garderobę. Zamiast matowej czerni na frontach w kuchni, na których odbijają się odciski palców lepiej wybrać materiał łatwy do utrzymania w czystości. Tylko architekt może podpowiedzieć nam takie wskazówki.

Funkcjonalność i bezpieczeństwo

Jako laicy w dziedzinie urządzania wnętrz często patrzymy na estetykę, zapominając o funkcjonalności. W salonie lepiej sprawdzi się rozkładana sofa niż designerska kanapa bez funkcji spania, drewno na ścianie nad kuchenką gazową to nie zawsze dobre (ani bezpieczne) rozwiązanie. Podobnie jak gniazda elektryczne bez klapki tuż obok zlewu.

Sprawdź oferty mieszkań na sprzedaż w Bydgoszczy: https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/bydgoszcz/

Estetyka i design

Projektant wnętrz jest na bieżąco z trendami i nowoczesnymi rozwiązaniami. Pozwoli to urządzić wnętrze, które jest efektowne i zgodne z naszymi oczekiwaniami. Z drugiej strony to, co jest modne nie zawsze jest funkcjonalne czy wygodne w użytkowaniu. Doświadczenie architekta pozwoli uniknąć błędów kierowania się tylko efektem wizualnym, bez uwzględnienie praktycznej strony mieszkania.

Materiał przygotowany przez portal Gethome.pl