Antykoncepcja hormonalna – dlaczego to po nią kobiety sięgają najczęściej?

Woman hand holding a contraceptive panel prevent pregnancy

Przez lata kobiety doświadczały na swoje drodze wielu różnych problemów, jeżeli chodzi o możliwość stosowania antykoncepcji. Przed długi było to dla nich w ogóle niemożliwe – o tym, czy zajdą w ciążę, decydowali mężczyźni i to oni mieli tutaj jedyne prawo głosu. Do takich sytuacji w większości państw na szczęście już obecnie się nie dopuszcza – ale teraz z kolei kobiety mają tak duży wybór dostępnej antykoncepcji, iż nie wiedzą z czego najlepiej będzie skorzystać. 

Nie da się jednak ukryć, że to antykoncepcja hormonalna jest jednak stosowana najczęściej i to przez kobiety w różnym wieku. Niektórzy się temu dziwią – a inni doskonale rozumieją, dlaczego kobiety nie chcą ufać prezerwatywom i wolą mieć poczucie bezpieczeństwa oraz ochrony przed niechcianą ciążą. Bycie matką nie jest przecież czymś obowiązkowym, a jeżeli tego nie chcemy to nie ma konieczności całkowitej rezygnacji ze współżycia. To właśnie dlatego potrzebna jest antykoncepcja. Istnieje wiele powodów, przez które to antykoncepcja hormonalna wybierana jest w pierwszej kolejności.


Wysoka skuteczność i wygoda 

Stosujemy antykoncepcję, ponieważ nie chcemy zajść w ciążę – to oczywiste. Są jednak takie metody, które w teorii mają mieć takie właśnie działanie – ale w praktyce mogą już po prostu nie spełnić swojej roli. Najczęściej stosowana przez kobiety tabletka antykoncepcyjna już raczej nas w ten sposób nie zaskoczy – chyba, że my same będziemy popełniały błędy podczas jej stosowania. A co można robić źle? Bardzo wiele – możemy chociażby pomijać poszczególne tabletki lub spóźniać się z ich przyjmowaniem. W teorii może nam się wydawać, że nie ma to znaczenia – ale takie postępowanie to prosta droga do tego, aby uzyskać pozytywny test ciążowy. 

Antykoncepcja hormonalna jest też po prostu wygodna – tabletki przyjmujemy co najwyżej raz dziennie i to wszystko, o czym musimy pamiętać. A jeżeli zdecydujemy się na specjalną wkładkę lub implant to nawet tego nie musimy już robić – wtedy przez kilka lat mamy zagwarantowaną prawie 100% ochronę przed zapłodnieniem.


Rozsądna cena i bezpieczeństwo 

Jeżeli została nam zapisana przez lekarza antykoncepcja hormonalna to na pewno mamy za sobą szereg badań, które potwierdziły, iż możemy z niej korzystać. Daje nam to więc poczucie bezpieczeństwa – aczkolwiek jednocześnie warto tutaj pamiętać, że taka antykoncepcja nie uchroni nas przed ewentualnymi chorobami wenerycznymi. 


Konieczność częstego kupowania prezerwatyw sprawia, że ta metoda staje się kosztowna – to także, dlatego antykoncepcja hormonalna wydaje się być lepszą opcją. Tabletki nie są raczej bardzo drogie, a za implant czy wkładkę płacimy tylko raz. 

Sprawdź bazę problemów Receptomat: https://receptomat.pl/mapa-problemow