Anna Zuch jest chora na neuroboreliozę! Co to za choroba?

Anna Zuch to piękna aktorka znana z serialu TVN 19+. Mało kto wie, że gwiazda choruje na neuroboreliozę. Tym samym Zuch znalazła się w gronie 5% osób na świecie borykających się z tą straszną chorobą. Czym jest neuroborelioza?

Kim jest Anna Zuch?

Anna Zuch to influencerka i trenerka personalna, która zasłynęła rolą Leny w serialu telewizji TVN 19+. Kobieta ujawniła niedawno, że jej życie to nieustanna walka z chorobą, ból i cierpienie. Oprócz tego jest „na drastycznej diecie”. Spowodowane jest to straszną chorobą, która dotyka zaledwie 5% społeczeństwa na całym świecie. Neuroborelioza utrudnia normalne funkcjonowanie, wywołuje m.in. bezsenność, odrętwienie prawej strony ciała, gorsze widzenie, kołatanie serca, duszności. Nierzadko prowadzi do depresji.

Anna Zuch i neuroborelioza

W listopadzie 2019 roku Anna Zuch trafiła do szpitala ze zdrętwieniem połowy ciała, kołataniem serca, dusznościami i depresją. Po wielu badaniach lekarze postawili diagnozę: neuroborelioza.

Tym samym, Anna Zuch znalazła się w gronie 5% osób chorujących na świecie na neuroboreliozę. Aktorka przypomina sobie, że miała w życiu kilka kleszczy, ale nie wie, kiedy któryś zaraził ją przewlekłą chorobą.

Początkowo lekarze podejrzewali u kobiety nawet nerwicę lub stwardnienie rozsiane. Nie byli w stanie zdiagnozować choroby i dziwili się skąd w młodym, silnym i wysportowanym organizmie biorą się te wszystkie wymienione objawy. Zdarza się bowiem, że diagnozując pacjenta z objawami boreliozy, często wyniki badań podstawowych morfologicznych i biochemicznych nie odbiegają od normy. Lekarze uznają więc pacjentów za hipochondryków i symulantów, a nawet zalecają leczenie antydepresyjne lub wysyłają do psychiatry.

Czym jest neuroborelioza?

Neuroborelioza to odmiana boreliozy i przewlekła choroba wielonarządowa, która atakuje obwodowy i ośrodkowy układ nerwowy. Silnie wpływa na samopoczucie fizyczne i psychiczne, ponieważ powoduje postępujący proces zapalny tkanki nerwowej, wpływa też destrukcyjnie na anatomiczne struktury mózgu.

We wczesnej fazie neuroborelioza może przybierać różne postacie: porażenie obwodowe nerwów czaszkowych, podrażnienie, uszkodzenie i porażenie nerwów obwodowych i korzeni nerwowych, zapalenie opon mózgowych i mózgu o charakterze limfocytarnym oraz zapalenie rdzenia kręgowego. W późnej postaci choroba może objawiać się autoimmunologicznym procesem zapalnym mózgu i rdzenia w odpowiedzi na kolonizację bakteryjną.

Proszę o jedno nie podchodźcie do chorób odkleszczowych lekceważąco, są to choroby cholernie niebezpieczne a my w Polsce właśnie je lekceważymy! Borelioza, babeszjoza, bartonella, kleszczowe zapalenie mózgu i nie tylko, mogą spowodować ogromne spustoszenie w organizmie i zabrać dotychczasowe życie! – apeluje Anna zuch na Instagramie.

Anna Zuch – Instagram

Anna uch prowadzi konto na Instagramie pod nazwą @aenka_an. Obecnie jej profil obsewruje 289 tysięcy ośób.