Aleksandra Kurzak – co powinniśmy o niej wiedzieć?

Aleksandra Kurzak rozpoczęła naukę na fortepianie oraz na skrzypcach już w wieku siedmiu lat. Ukończyła także Wydział Wokalny Akademii Muzycznej. Podczas studiów już zadebiutowała w „Weselu Figara” jako Zuzanna, u boku swojej mamy oraz także nauczycielki Jolanty Żmurko.

Laureatka wielu konkursów

Aleksandra Kurzak to także laureatka bardzo wielu konkursów w Warszawie, Kantonie, Barcelonie, jak i także w Helsinkach. W roku 2009 obroniła także tytuł doktora sztuki.

Udało jej się także zdobyć stypendium od Ministra Kultury i Sztuki, a także stypendium Crescendum Est-Polonia. Co więcej udało jej się także otrzymać nagrodę od Prezydenta Wrocławia, Wrocławską Nagrodę Muzyczną oraz także Wojewody Dolnośląskiego.

Od roku 2001 do roku 2007 związana była ze Staatsoper. Przez pierwsze sezony mogliśmy ją podziwiać w Międzynarodowym Studiu Operowym, a później już występowała jako solistka tej właśnie opery. Występowała między innymi jako Blonda, Królowa Nocy, Gilda, Nanetta, Ninetta, Musetta, Maria, Laura, Adela, Anusia, Kleopatra, Marcelina, Donna Fiorilla, Małgosia czy też Maria.

Najbardziej prestiżowe opery na świecie

W wieku dwudziestu siedmiu lat zadebiutowała także w dwóch operach świata najbardziej prestiżowych. Chodzi o Metropolitan Opera w Nowym Yorku oraz o Opera House Covent Garden w Londynie.

Aleksandra Kurzak także powróciła do MET. Występowała w roli między innymi Bondy. Od czasu debiutu londyńskiego artystka powraca regularnie do Opery Królewskiej. Stała się teatrem macierzystym. W roku 2010 Aleksandra Kurzak także zadebiutowała w bardzo znanym i słynnym Teatro alla Scala. Wystąpiła tak jako Gilda i ponownie powróciła jako Adela i Zuzanna w operze – Rossniego Hrabia Ory.

Aleksandra Kurzak między innymi współpracowała z bardzo znanymi dyrygentami. Kogo mamy na myśli. Mamy na myśli takich dyrygentów jak: Bruno Campanella, Ivor Bolton, Sir Andrew Dawid, James Conlon, Riccardo Frizza, Christoph von Dohnayi, Fabio Luisi, Rene Jacobs czy też Simone Young.

Nie podlega wątpliwościom, że jej dorobek artystyczny jest naprawdę imponujący. Wciąż nie wiemy zbyt wiele o życiu prywatnym Aleksandry Kurzak. Jednak jej życie zawodowe jest tak imponujące, że naprawdę wolimy się na tym skupić. Będziemy obserwować z dużym zainteresowaniem jak będzie się toczyła jej dalsza kariera. Jedno jest pewne – na pewno jeszcze nie raz o niej usłyszymy i to nie tylko na polskiej scenie, ale także na scenie europejskiej czy też na scenie światowej.

Jesteśmy jako Polacy dumni z Aleksandry Kurzak.