5 rzeczy na temat teatru, o których nie miałeś pojęcia

Teatr jest miejscem, w którym Polacy uwielbiają spędzać swój wolny czas. Zawsze wzbudzał wiele emocji i do tej pory nie zmieniło się to. Poznaj 5 ciekawostek dot. teatru!

1.    Największy budynek teatralny w Polsce

Największym teatrem w Polsce jest Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie. Powierzchnia sceny teatru wynosi 1150 m2. Znajdują się tutaj liczne pracownie teatralne, magazyny kostiumów i rekwizytów, a nawet… salon masażu! Teatr Wielki zatrudnia około 1600 osób. Imponujący rozmiar sceny oraz wyposażenie techniczne umożliwiają przygotowanie inscenizacji pełnych rozmachu.

2.   Teatr w szafie

Kolejna ciekawostka dotyczy teatru w szafie mieszczącego się w Toruniu przy ul. Piernikarskiej. Spektakle można oglądać w szafie. Sam teatr powstał w 1945 roku – jest to Teatr lalek Baj Pomorski. Dla osób zainteresowanych tematem, z pewnością będzie to miejsce warte odwiedzenia.

3.   Spektakl grany jest nawet do 100 razy

Przeciętnie, spektakl po swojej premierze w Polsce grany jest od 60 do 100 razy. Następnie schodzi z afisza. Można się spotkać jednak z wyjątkami, a świetnym tego przykładem jest “Kontrabasista” Jerzego Stuhra. Monodram był grany przez 30 lat, ponad 700 razy w Polsce i na świecie.

4.   Teatr na produkty

Na świecie istnieje teatr barterowy – dokładniej jest on zlokalizowany w amerykańskim stanie Wirginia. Jest to miejsce, w którym kupuje się bilety nie za pieniądze, ale za wszelkiego rodzaju produkty. Na samym początku Robert Porterfield, czyli założyciel teatru – oferował wstęp za żywność. Pierwotna cena za sztukę wynosiła 30 centów lub równowartość w towarach.

5.   Największa ilość monodramów

Najwięcej monodramów w swojej karierze przygotowała Krystyna Janda. Pierwszym była “Biała bluzka”. Co ciekawe, najwięcej spektakli na polskich scenach również grają właśnie prywatne teatry Krystyny Jandy. Teatr Polonia i Och rocznie przedstawia ponad 900 spektakli.

Wiele ciekawych przedstawień oferuje również Teatr Warszawa: https://teatrkomedia.pl/.