12. tydzień ciąży – co dzieje się z ciałem kobiety i dziecka?

12. tydzień ciąży to dla wielu kobiet w ciąży moment odetchnięcia z ulgą, ponieważ w tym czasie mija największe ryzyko poronienia. Okres ten wiąże się także ze stabilizacją poziomu hormonów, a w efekcie ustaniem wielu dolegliwości ciążowych.

Dowiedz się, co jeszcze dzieje się w 12. tygodniu ciąży z ciałem kobiety, a także jak wygląda i rozwija się w tym czasie płód.

Objawy ciąży w 12. tygodniu

12. tydzień to końcówka 3. miesiąca, czyli pierwszego trymestru ciąży. W tym okresie przemija już większość ciążowych dolegliwości u kobiety. Podczas gdy wcześniej mogła ona odczuwać mdłości, osłabienie czy senność, teraz te nieprzyjemne dolegliwości na szczęście odchodzą. Przyszła mama czuje się lepiej zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

W niektórych przypadkach mogą się pojawiać jeszcze problemy ze strony układu pokarmowego. Na pojawienie się zgagi i zaparć wpływ ma progesteron, czyli hormon produkowany przez łożysko, odpowiedzialne za wolniejszą perystaltykę jelit. Dlatego w celu wyeliminowania owych problemów zaleca się picie dużych ilości wody oraz częste spożywanie posiłków w niedużych porcjach. Na dobre samopoczucie ogromny wpływ ma także zdrowe odżywianie.

Mogą pojawić się plamienia. Budzą one strach u wielu kobiet, jednakże nie zawsze są powodem do niepokoju. Brązowe upławy, czyli wydzielina podbarwiona krwią może świadczyć o infekcji. W takiej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ może ona stać się niebezpieczna dla płodu. Plamienie może też wystąpić po stosunku. Jeśli wraz z nim pojawiają się bóle brzucha, krwawienie oraz skurcze, należy od razu skonsultować się ze specjalistą.

U wielu kobiet, zwłaszcza w pierwszej ciąży, nie jest jeszcze widoczny brzuch. Jest to najzupełniej normalne, ponieważ każda ciąża rozwija się indywidualnie, co wpływa na różny wygląd przyszłej mamy. W tym czasie mogą też pojawić się bóle brzucha wynikające z rozrastania się macicy. Bóle w dole brzucha mogą być niebezpieczne, dlatego dla pewności warto skonsultować tę dolegliwość z lekarzem.

Należy przy tym wiedzieć, że niektóre ciężarne czują się świetnie w 12. tygodniu. Brak wspomnianych objawów nie świadczy więc o tym, że z ciążą dzieje się coś niepokojącego.

Rozwój płodu w 12. tygodniu

W 12. tygodniu płód ma już ok. 5-7 cm i waży ok. 12-18 gramów. Przypomina już małego noworodka, z zarysowaną główką, która powoli nabiera proporcji. Organy znajdują się już na swoich miejscach, ale nie są jeszcze w pełni funkcjonalne. W tym czasie twardnieje też układ szkieletowy, który do tej pory był zbudowany z tkanek miękkich.

12. tydzień to także czas rozwoju układu pokarmowego, w tym jelit, które zaczynają już ćwiczyć ruchy perystaltyczne. Wykształca się odbyt, co sprawia, że układ pokarmowy staje się drożny. Dziecko połyka też płyn owodniowy, który jest później wydalany z moczem.

Płód jest bardzo aktywny, porusza się, ale jest na tyle mały, że jego ruchy nie są jeszcze wyczuwalne przez ciężarną.

Więcej informacji na temat 12. tygodnia ciąży znajdziesz na stronie internetowej https://wylecz.to/kalendarz-ciazy/12-tydzien-ciazy/.